Cashflow v praxi alebo ako zarobiť bez peňazí

4.8/5 - (9 votes)

„Zarobiť sa dá, len ak sa mi darí alebo už peniaze mám,“ myslí si mnoho ľudí. V dnešnom článku Vás presvedčím, že to tak nie je.

Robert Kiyosaki patrí k najpopulárnejším ekonómom a priekopníkom finančnej gramotnosti na svete . Je autorom megapopulárneho bestselleru Bohatý otec, chudobný otec alebo Čo bohatí učia svoje deti a chudobní nie (v Martinuse je práve v 25 % zľave iba za 7,43 €).

Okrem množstva kvalitných (a menej kvalitných) kníh je Kioysaki autorom vynikajúcej hry s názvom Cashflow. Hra Cashflow má ľudí jednoduchým spôsobom naučiť rozumieť financiám.

rozhovor s Robertom Kiyosakim počas jeho návštevy v Prahe

Cashflow – edukatívna hra o finančnom svete

Pravidlá Cashflowu nie sú vôbec náročné. Každy z hráčov si na začiatku vyberie svoju postavičku (krysu) a na herný plán umiestní syr (vytúžený sen).

Skôr ako sa vydáte za svojím snom však musíte vyliezť z „krysieho závodu“. V kolotoči výplat a výdajov sa na začiatku točia všetci hráči – zamestnanci.

Postupom času sa učíte myslieť podnikateľsky. Zúžitkovaním ponúkaných príležitostí sa z krysieho závodu môžete dostať von – a to je najdôležitejšou úlohou v hre.

Podrobnejšie sa hre venovali napríklad v magazíne o investovaní, no lepšie je vyskúšať si ju naživo.

My si ju s tímom Ako vydrbať so systémom chodíme raz za mesiac zahrať v Košiciach a chystáme udalosť aj v Prešove. Zahrať si môžete prísť aj Vy, sledujte náš Facebook.

Musím priznať, že mňa táto hra ešte stále baví. Ale ako zvykne hovoriť Miro, viac nás baví hru organizovať a vysvetľovať. Pekelné grády to naberá, keď sa stretnú hráči, ktorí hre už rozumejú :-)

Ako správne využiť príležitosť?

Počas toho ako sa všetky myšky krútia v krysom závode, postupne každý hráč dostáva príležitosti. Tu sa hra stáva zaujímavou.

V situácii, keď nemáte žiadne peniaze, ale darí sa ostatným hráčom, môžete skúsiť využiť veľkú príležitosť. Ako zarobiť? Kartu posuniete resp. predáte ďalšiemu hráčovi. Pre neho má úplne inú cenu ako pre Vás.

edukatívna hra casflow

Cashflow hrací plán s krysím závodom uprostred, zdroj: ako-investovat.sk

Čo robí väčšina hráčov? O väčšie príležitosti sa vôbec nezaujíma, pretože sa ich „netýkajú“. Chyba.

Dôležitá je aj schopnosť využívať menšie príležitosti. Na začiatku hry je drvivá väčšina hráčov (so zamestnaneckým myslením) veľmi opatrná.

Hráči sa totiž spoliehajú na „istotu“ pravidelnej výplaty. Čas však beží a krysí závod pokračuje. Mesiac čo mesiac. Rok čo rok.

Najlepšie knihy o podnikaní a financiách

Ako náhle sa osmelí jeden, osmelia sa viacerí. Pekná paralela s podnikateľským prostredím. A pekné tiež je, že vo chvíli, keď sa zadarí niektorému z hráčov, profitujú aj ostatní.

Ostatní hráči nie sú Vaším súperom, naopak, spolupráca je vítaná. Podstatné je splniť si sen a získať vytúžený syr.

Cashflow v praxi – príklad

Svet sa mení. Na trhu sú historicky najnižšie úrokové sadzby. Niektorí ekonómovia, vrátane mňa, hovoria, že „nikdy nebol lepší čas pre podnikanie“.

Ukážem teda jeden príklad, ako sa dá relatívne s nízkym rizikom investovať alebo narábať s peniazmi.

Ak patríte medzi mladých ľudí, bez úverového zaťaženia a spĺňate podmienky pre získanie štátneho príspevku na bývanie, viete sa dostať k naozaj lacným peniazom.

Štátny príspevok je len do výšky 50 000 eur, povedzme že, by ste si teda vzali hypotéku do tejto výšky. Na trhu ju viete získať aj za 0,05 % úrok. Ak by ste ho splatili po 5 rokoch (doba, na akú ho dostanete), môže Vás takýto uver stáť necelých 140 €!

Uložením takto získaných prostriedkov hocilen na stavebné sporenie (1,5 % zhodnotenie + ďalšie výhody) alebo do bezpečných konzervatívnych fondov (zhodnotenie do 4 %) viete zarobiť.

Nehovoríme o obrovských sumách (niekoľko tisíc eur), účelový úver s príspevkom navyše nemôžete len tak využiť ako investičné peniaze (je potrebné poradiť sa ako na to), chcel som však ukázať, že situácia na trhu je priaznivá pre rôzne špekulácie.

To je tiež dôvod boomu na realitnom trhu, keď ľudia nakupujú tzv. investičné byty na prenájom a z následného nájmu sú schopní pokryť náklady na hypotéku.

Na trhu vždy existujú príležitosti – malé aj veľké. Je len na Vás, či sa pokúsite niektorú z nich využiť alebo ostanete v krysom závode až do konca života. Ak neviete ako na to, začať môžete aj obyčajnou hrou. Tím Ako vydrbať so systémom si ju rád zahrá s Vami :-)

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
4.8/5 - (9 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *