Prieskum: Slováci a ich vzťah k osobnému účtovníctvu

5/5 - (2 votes)

V období, keď náš projekt vznikal, sme sa rozhodli urobiť prieskum. Chceli sme zistiť, ako fungujú bežní študenti a zamestnanci. Otázky sa týkali osobného účtovníctva a vzťahu respondentov ku kontrole svojich výdajov.

Našu vzorku tvorilo 820 ľudí vo veku 18-50 rokov. Ženy a muži boli zastúpení rovnako. Výsledky a poznatky z tohto prieskumu sú zhrnuté v tomto článku.

Vzťah k osobnému účtovníctvu

Ľudí sme sa najprv opýtali, či si vedú osobné účtovníctvo alebo finančný denník. Výsledky nás mierne prekvapili. Očakávali sme, že ľudia podobnú evidenciu vôbec nemajú, ale ako sa ukázalo, nie je to pravda.

Viac než štvrtina respondentov odpovedala kladne. Väčšia časť sa pritom spolieha na papierové záznamy v zošite, či odložené bločky. Modernejší respondenti majú evidenciu v Exceli, textových dokumentoch alebo rôznych programoch.

odpoved1

Pre nás rozhodne zaujímavá štatistika.

Prečo na to kašleme?

Samozrejme sme vyzvedali ďalej. Zaujímali nás hlavne tí, čo svoje financie nekontrolujú a na prvú otázku odpovedali záporne. Pýtali sme sa prečo.

Najviac odpovedí sa týkalo jednotvárnosti výdajov. Takto odpovedali zväčša študenti, ktorí míňajú prakticky len na zábavu alebo cestovanie. Jedna reprezentačná odpoveď za všetky:

„Väčšinu peňazí nechám za ubytovanie a cestovanie, zvyšok prepijem v krčme.“

U študentov sme tak badali znížený záujem o lepšiu kontrolu nad financiami. Možno by mnoho z nich bolo prekvapených, keby videli, kde všade končia ich peniaze.

Ďalšia z častých odpovedí znela „Nemám čas.“ Dnešná doba je už taká, na nič nemáme čas. Avšak na niektoré veci je dobré si ho nájsť.

Denne strávime v práci 8 a viac hodín, často sa dostatočne nevenujeme vlastnej rodine, len aby sme zarobili. Niekoľko minút denne strávených zamyslením sa nad výdajmi je v porovnaní s touto porciou času zanedbateľných.

Zaznamenali sme aj veľkú skupinu ľudí, ktorí jednoducho nevidia zmysel v sledovaní svojich výdajov. Niet divu, že mnohí z nich potom končia s nulovým zostatkom na účte pred každou výplatou. Jednou z našich úloh je preto do budúcna ukázať, že podobná činnosť má zmysel.

odpoved2

Okrem týchto, sme si vypočuli aj ďalšie zaujímave odpovede. Tu sú niektoré z nich:

„Bojím sa zistenia ako nehorázne plytvám na hlúpostiach.“

Úprimná odpoveď v skutočnosti poodhaľuje viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Niektorí ľudia naozaj radšej ostávajú v nevedomosti. Avšak čím viac vieme o svojom utrácaní, tým viac ostane aj na „hlúposti“.

Nie je nič zlé na tom, urobiť si radosť. Ale mali by sme to robiť s čistým svedomím a nie na úkor iných dôležitých vecí.

„Viedla som si evidenciu v minulosti, ale nevedela som si z toho urobiť relevantný výstup, z ktorého by som vedela lepšie korigovať výdaje.“

Odpoveď, ktorá nás motivuje robiť Cashmon nie len jednoduchým, ale čo najviac užitočným. Pekné grafy dokážu interpretovať vložené dáta a veríme, že v budúcnosti pribudnú aj ďalšie šikovné funkcie.

„Myslím, že by som sa obmedzovala a príliš premýšľala o peniazoch… Buď sú, alebo nie, čo už.“

Nuž, ignoráciou témy peňazí ju ešte nikto nevyriešil. Ak je to aj Vám jedno, Cashmon asi nebude pre Vás. My si myslíme, že aj nudná a ošemetná téma peňazí sa dá zvládnuť v pohode a s úsmevom. Skutočný pokoj na duši Vám prinesie skôr dobrý prehľad, než nevedomosť.

Pohľad na užitočnosť finančného denníka

Odhliadnuc od toho, ako sa respondenti správajú, pýtali sme sa aj na ich názor na užitočnosť finančnej evidencie.

odpoved3

Má zmysel viesť si finančný denník, alebo je to zbytočnosť? Podľa odpovedí, ktoré sme dostali, 6 z 10 Slovákov podobnú evidenciu považuje za užitočnú vec. Ostatní štyria ju skôr vnímajú ako zbytočnú alebo nepotrebnú.

Cashmon je tu v predovšetkým pre tých, čo chcú alebo potrebujú mať dobrý prehľad nad financiami. Tých ostatných možno časom presvedčíme, že môžu len získať.

Finančný denník je veľmi dobrá pomôcka pre hospodárne a šetrné spravovanie osobných financií. Dobrým pomocníkom sa môže stať aj pri malom podnikaní, či manažovaní projektov.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *