Ako správne poistiť dieťa?

Ako správne poistiť dieťa?
5 (100%) Počet hodnotení: 6

Zodpovední rodičia sa po narodení dieťaťa často pýtajú na to, ako poistiť svoje novorodeniatko. Prečítajte si ako to (ne)urobiť.

Narodenie dieťaťa je udalosť, ktorá sa spája aj s novými otázkami okolo financií. Rodičia však často nevedia ako na to a v dobrej vôli podpisujú aj produkty, ktoré nie sú vhodné.

Na čo si teda treba dať pozor a ako to urobiť správne?

Pozor na investičné poistky

Obchodníci Vám veľmi radi ponúknu investičné životné poistenie (IŽP) pre dieťa. Okrem poistenia Vám v rámci poistky bude sľúbené aj sporenie pre dieťa.

IŽP je skvelý produkt, ale nie pre Vás. Skôr pre makléra. O nevýhodnosti investičných poistiek je na internete už množstvo článkov, písali sme o tom aj na Cashmone.

Neodporúčam podpisovať produkty, ktoré mixujú poistenie so sporiacimi zložkami. V drvivej väčšine sú predražené a Vášmu dieťaťu môžete sporiť aj inak. Dieťa poistite len v poistnom produkte BEZ sporenia.

Poistenie smrti

Rodičia vedia, že poistenie smrti je veľmi dôležité krytie. Najmä, keď ide o živiteľa rodiny alebo má rodina na krku vysokú hypotéku.

Preto sa často stáva, že toto pripoistenie je žiadané aj pre dieťa. Prípadne je ponúkané v rámci už spomínanej investičnej poistky.

Má však takéto poistenie zmysel? Utrpí rodina finančnú stratu alebo bude ohrozený príjem rodiny, ak nastane tragická udalosť?

Namiesto poisťovania dieťaťa na smrť v komerčnej poisťovni sa radšej Vy staňte poisťovňou. Sporte dieťatku v sporiacom alebo investičnom produkte. Pri dožití plnoletosti budú peniaze stále Vaše a môžete ich svojej ratolesti darovať.

Poistenie smrti nemá pre rodinu ekonomický význam. Ak chcete takéto poistenie, poistite dieťa Vy namiesto poisťovne – odkladajte ušetrené poistné vo vhodnom produkte.

Poistenie trvalých následkov

Telo dieťaťa je ako z gumy. Stanú sa však aj úrazy, ktoré zanechajú trvalé následky. Veľmi vážne úrazy môžu zapríčiniť stav, keď sa budete musieť o dieťa dlhodobo starať. Tu jednoznačne odporúčam poistenie.

Poistenie trvalých následkov úrazov na poistnú sumu 15 000 eur s progresívnym plnením až do 105 000 eur môžete u 1 ročného dieťaťa poistiť za približne 20 eur na rok. Tieto peniaze neodporúčam šetriť.

Úraz, ktorý spôsobí trvalé následky, môže mať veľmi vážne dôsledky na život celej rodiny. Odporúčam zabezpečiť sa poistením.

Denné odškodné za dobu nevyhnutného liečenia úrazu

Doba nevyhnutného liečenia úrazu je čas, počas ktorého sa o dieťa treba neustále starať. Môže isť napríklad o zlomeninu.

V tomto prípade je pravdepodobné, že niekto z rodičov bude musieť riešiť výpadok z práce. Preto má zmysel uvažovať o tomto pripoistení. Vyberajte si pripoistenia, ktoré začínajú po treťom týždni. Krátkodobé úrazy zvládnete aj bez poisťovne.

Pripoistenie dennej dávky vo výške 10 eur, pri dobe liečenia aspoň 22. dní a s plnením spätne od prvého dňa, stojí pre jednoročné dieťa poistené do 18. roku života približne 50 eur ročne.

Dennú dávku pre prípad dlhodobej liečby úrazu odporúčam zvážiť. Dôležité je vyhodnotiť, či pre rodinu má zmysel zaplatiť poistenie za prípadný dlhodobejší výpadok jedného z rodičov v práci.

Poistenie kritických ochorení

Kritické ochorenia sú ochoreniami, ktoré v tomto článku radšej ani nebudeme menovať. V prípade vážnej choroby je podobne ako pri trvalom následku ohrozené ďalšie fungovanie rodiny.

Liečba a starostlivosť o dieťa môžu spôsobiť veľký škrt cez rodinný rozpočet. Preto sa aj tu má zmysel spoľahnúť na pomoc poisťovne.

Jednoročné dieťa poistíte do 18. roku života na poistnú sumu 15 000 eur približne za 30 eur ročne.

Pripoistenie pre prípad vážnych ochorení dieťaťa má zmysel a mali by ste ho zvážiť.

Pripoistenie chirurgických zákrokov alebo operácie

Poisťovne ponúkajú aj možnosť poistiť chirurgické resp. operačné zákroky. Poisťovací agent Vám môže toto pripoistenie ponúknuť a ľudia si tieto pripoistenia aj s obľubou vyberajú.

Rodičia majú dobrý pocit, keď vedia, že v prípade operácie dieťaťa mu bude niečo vyplatené.

Pri týchto zákrokoch sa čas strávený v nemocnici zvykne pohybovať do troch dní. Ak ide o menšie operačné zákroky, rodina situáciu zvládne aj bez poisťovne. Keď si chcete vziať na pomoc poisťovňu, pri poistnej sume 5000 eur môžete očakávať platbu okolo 20 eur mesačne!

V prípade, že by sa jednalo o niečo vážnejšie, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že poistovňa by vyplácala aj poistné z krytia trvalého následku úrazu alebo vážnej choroby. Toto drahé pripoistenie si teda odporúčam premyslieť.

Pripoistenie operačných zákrokov je skôr poistením luxusu. V prípade menších zákrokov ho nepotrebujete. Vo vážnejšej situácii by dieťa malo byť už chránené iným pripoistením. Pripoistenie odporúčam zvážiť.

Poistenie dieťaťa rovnako ako poistenie dospelých netreba brať na ľahkú váhu. Dieťa však nemá taký ekonomický prínos pre rodinu, ako jej živitelia. Treba si preto premyslieť, za čo v skutočnosti potrebujete zaplatiť poisťovni a čo ešte zvládnete aj z vlastnej rezervy.

Väčšina rodičov nemá čas prehľadávať pestrú ponuku poisťovní a ani nevie, čo by poistenie malo obsahovať. Odporúčam Vám vyhľadať profesionálov, ktorí Vám s tým pomôžu. Obrátiť sa môžete samozrejme aj na mňa :-)

Poistka tak nemusí byť zbytočne drahá a ušetrené peniaze môžete dieťaťu radšej odložiť. Navyše, pri uzatvorení poistenia cez makléra máte aj istotu, že v prípade potreby Vám bude mať kto pomôcť pri riešení poistného plnenia.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálu Cashmon.sk a online finančného denníka. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný expert a obchodník na burze. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode a som autorom a píšem aj na runTV.eu.
Ako správne poistiť dieťa?
5 (100%) Počet hodnotení: 6
podpor na vybrali.sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *