Ako vyhrať nad systémom: Rozhovor s lektorom a spoluautorom

5/5 - (23 votes)

Miroslav Oros sa narodil v roku 1986 v Košiciach. Podniká jedenásty rok vo finančnom sektore a je spoluzakladateľom systému vzdelávania pod zaujímavým názvom – Ako vyhrať nad systémom.

Ako sám priznáva, na začiatku kariéry nechcel pôsobiť vo finančnom sektore. Dnes spolupracuje s tímom, ktorý vzdeláva širokú verejnosť spôsobom, aký sa bežne nevidí. Vo voľnom čase sa venuje svojej rodine, basketbalu, fitness a číta knihy.

Miro čo robíš, keď práve nepracuješ?

Mám rodinu – manželku a jeden a pol ročnú dcérku, o program mám teda postarané. Človeku sa pri deťoch zmení život, je to úžasné. Každý deň môžeme vidieť pokroky, ktoré robí, ako spoznáva svet a teší sa z vecí, ktoré sú už pre dospelých samozrejmé.

Deti môžu byť pre nás príkladom vo veľa veciach. Chodievam pravidelne aj športovať, no už len amatérsky, s bývalými spoluhráčmi si radi zahráme basketbal.

Čomu si sa venoval predtým ako si začal podnikať?

Študoval som, 7 rokov hral basketbal a 3 roky som bol trénerom, to už počas podnikania. Jediná pracovná skúsenosť bola brigáda, kde som umýval okná na benzínovej pumpe. Tam som začínal kariéru. Nikdy som nebol skutočne zamestnaný.

Už na brigáde sa mi nepáčilo, že aj keď som práve nemal prácu, nemohol som napríklad čítať knihu. Skutočne mám rád slobodu.
miroslav oros

manželka Martinka, Miro a malá Mirabel

Ako si sa dostal k práci vo finančníctve?

Na začiatku som bol striktne proti. Predstavoval som si finančníka ako človeka, ktorý každého otravuje zmluvami a poistkami. Chcel som však podnikať v inej oblasti, tak som absolvoval rôzne školenia. Postupne som začal mať na financie iný pohľad. Dnes viem, že som mal predsudok.

Čo zmenilo Tvoj pohľad?

Čas. A to, že som nezavrhol myšlienku na začiatku, ale dal som jej šancu a dozvedel sa viac. Viacmenej to bola aj náhoda.

Nemyslíš, že práca vo finančnom sektore má pošramotený image?

Áno, má. Často sa s tým stretávam a štve ma, že je to tak. Na druhej strane tomu aj rozumiem, keď vidím, čo sa niekedy deje. Dnes z toho už profitujeme, pretože sme si na tom založili náš marketing.

Ako sa dá profitovať na zlej povesti finančníkov?

Väčšinou semináre „Ako vyhrať nad systémom“ navštívia ľudia, ktorí mali v minulosti negatívne skúsenosti. Snažíme sa pozdvihnúť povedomie o peniazoch, o tom, ako im rozumieť.

Ohlasy máme silné, pretože najväčšia časť návštevníkov mala už v minulosti zlú skúsenosť. Snažíme sa dať seminárom takú kvalitu, aby ľudia už nemuseli viac využívať neodborné rady finančných poradcov. Aby sa naučili rozumieť pravidlám sami. Potom majú možnosti voľby.

Ľudia väčšinou tvrdia, že tomu už rozumejú.

Asi by nemali negatívne skúsenosti. Vnímam aj to, že si myslia, že tomu rozumejú. Pozrime sa na to jednoduchšie – všetci využívame finančné služby.

Buď ideme do banky alebo dáme zarobiť „poradcovi”, samozrejme, môžme stretnúť kvalitného, no to zistíme až po rokoch. Každý by však mal mať aspoň základ. A ten sa žiaľ v škole nevyučuje.

Väčšina ľudí sa naučí na vlastných chybách a často je už neskoro. Vtedy sú znechutení. Na Slovensku máme viac ako milión aktívnych zmlúv, kde si ľudia šetria cez investičné životné poistenie na dôchodok a ani netušia, aké poplatky platia – mnohé z nich sú skryté a dosahujú 20 % až 30 %. Pritom by nemuseli byť také vysoké. To však ľudia zistia až po desiatkach rokov, keď to chcú vybrať.

Prečo sa potom takéto zmluvy predávajú?

Možno je jeden z dôvodov, že sú za nich najvyššie provízie.

Minulý rok ste úspešne spustili semináre „Ako vyhrať nad systémom“. Šesť rôznych tém, ktoré sú bezplatné a opakujú sa dookola. Povedz o tom viac.

Myšlienka vznikala niekoľko rokov. Najprv bol tím ľudí, ktorí za projektom dnes stoja, ten tím sa stále rozrastá. Potom sme si povedali, ako chceme, aby semináre vyzerali. Začali sme traja, dnes na semináre chodia pravidelne už desiatky ľudí.

Vyučujeme širokú verejnosť, nielen privilegovanú skupinu, ukazujeme nové spôsoby ako si realizovať bývanie, ako sa zbaviť hypotéky skôr, kde sa nás snažia finančné spoločnosti nachytať a na čo si dať pozor.

Dve témy sú zamerané na tzv. soft skills – teda komunikáciu a psychológiu rozhovoru.

Naozaj sa za semináre neplatí?

Pre nás je to dobrá reklama. Preto za semináre nevyberáme peniaze a sponzorujeme vstupné. Veľká vďaka patrí ľuďom, ktorí sú za tým projektom – dnes je to už početný tím, kde každý má svoje úlohy, niektorých vidieť viac, iných menej, no bez týchto úžasných ľudí by to nešlo.

Keď sa seminarista niečo zadarmo naučí, môže ostať u nás a stať sa súčasťou tímu alebo môže využiť služby a zarobiť na tom, že pozná tipy, diery v systéme, finty, ktoré v skutočnej praxi prinášajú zisk. Samozrejme, môže sa vedomosti naučiť a odísť, je to každého slobodné rozhodnutie.

miroslav oros

Kto semináre najčastejšie navštevuje?

Na začiatku to boli ľudia, ktorých sme poznali, dnes tam sú len nové tváre – každý, kto sa chce naučiť a dozvedieť viac o tom, ako fungujú peniaze, ako rozumieť vlastnej peňaženke a nežiť od výplaty k výplate.

Prídu aj ľudia dvadsaťroční, aj tí, čo majú pred dôchodkom. Niektorí peniazom rozumejú viac, iní menej, preto vždy vznikne zaujímavá diskusia.

Prečo by niekto chodil na taký seminár?

V škole sme dostali akademické vzdelanie. Je dôležité, ale nie je jediné potrebné. Existuje aj finančné vzdelanie, ktoré sa nikde nevyučuje tak, ako by sa malo. Chýbajú praktické informácie – ľudí nemôžete učiť teóriu peňazí, tam je potrebná prax.

Už napríklad bývanie je téma, ktorá sa týka každého z nás a našim seminaristom ukazujeme rozdiely aj niekoľko tisíc eur. Rovnako je to s dôchodkom, deťmi, výplatou a odvodmi, kúpou auta či podnikaním. Nakoniec, semináre sú bezplatné, takže sa môže každý prísť pozrieť a urobiť si vlastný názor.

Na jednom zo seminárov hovoríš aj o tom, že sa človek môže zbaviť hypotéky skôr. Ako sa to dá?

Tak, že rozumiem tomu, čo robím. Každý dlh je riziko, rovnako ako je riziko šoférovať. No je rozdiel šoférovať, keď máš 17 rokov, nemáš vodičák a ideš v noci z narodeninovej oslavy alebo keď máš 30 rokov za volantom a milión kilometrov bez nehody.

Rovnako je to pri dlhoch – pokiaľ človek rozumie tomu, ako to chodí, tak je to bezpečnejšia jazda. Vedieť kedy sa oplatí zmeniť banku, kedy je to zbytočnosť, pripraviť sa na to, že sa dvihnú úroky – to všetko je jednoduché a dokáže sa to naučiť každý.

Naposledy sme mali na seminároch otca rodiny, ktorý ušetril na úvere 14000 eur. Pre štvorčlennú rodinu je to pekný balík peňazí.

Štát podporuje ľudí do 35 rokov štátnym príspevkom pre mladých, je to vhodná pomoc pre začínajúce rodiny?

Štátny príspevok je dvojsečná zbraň. V prvom rade poviem, že je dobré ho využiť. Jedným dychom však dodám, že si treba dávať pozor.

Ako vždy keď Ti dáva niekto niečo „zadarmo”. Skoro všetky banky síce znížia úrok, ale len na splátky, zostatok úveru sa Ti úročí riadnym úrokom, čo znamená, že nakoniec zaplatíš viac ako to, čo vidíš.

Zaplatíš aj za to, čo nevidíš. Druhýkrát treba byť opatrný, pretože po piatich rokoch s veľkou pravdepodobnosťou pôjde splátka smerom nahor. Nie každý je na to pripravený.

Príspevok však môžeš využiť aj viac ako raz – to znamená, že za určitých okolností môžeš mať zvýhodnenú hypotéku aj 20 rokov.

Prečítajte si viac o školeniach Ako vyhrať nad systémom

Čo Ťa baví na tejto práci najviac?

V prvom rade voľnosť, ktorú mám, no dnes je toho už viac. Keď sa píšu príbehy ľudí a prežívame ich spoločne, keď vidím, že má táto práca zmysel. Pomoc ľuďom má vždy zmysel a je jednoduché ju dávať, keď to má človek rád.

Často sa stane, že ľudí vyslobodíme z otroctva dlhov – pretože mnohí sú otrokmi dlhu. A nie vždy sú to len ľudia s nízkymi príjmami, často ide aj o vyššiu príjmovú skupinu. Niekedy dostaneme uznanie len za to, že znížime poplatky, ktoré finančným inštitúciám platia.

Keď vidím spokojného človeka, ktorý ďakuje za to, že nás spoznal, spomeniem si ako som bol na začiatku podnikania striktne proti finančnému sektoru a občas mi prejde hlavou myšlienka, že ak by sme to vtedy nechali, bola by to veľká škoda. Všetko je tak ako má byť.

Aké máš ďalšie plány so školeniami „Ako vyhrať nad systémom“?

Víziou na začiatku bolo, aby semináre ľudí zaujali. To sa už stalo a teraz pozeráme dopredu a chceme školiť v každom krajskom meste. Košice a Prešov sú už realitou, záujemcovia sú aj na strednom a západnom Slovensku.

Úspešným absolventom seminárov dávame aj možnosť po skončení vzdelávania uplatniť to, čo sa naučili a získať pracovné miesto. Najdôležitejšia vízia je stále dávať ľuďom šancu, aby u nás dostali kvalitné vzdelanie.

Čo by si odkázal čitateľom Cashmon.sk?

Cashmon je skvelý nápad – finančný portál je jediný v mojom okolí, ktorý nie je platený ani sponzorovaný finančnou inštitúciou. Keď navštívim známe finančné portály, často píšu články, ktoré si niekto zaplatil.

Potom z nich vzniknú všeobecné pravdy a ľudia z toho majú chaos v hlave a v peňaženke. Čitateľom prajem, aby sa každý deň posunuli o krok vpred k svojmu vytúženému ideálu.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
5/5 - (23 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *