Čo som sa naučil v korporatívnom biznise?

5/5 - (3 votes)

Okolnosti sa vyvinuli tak, že v určitom období svojho života, som sa dostal s perfektnou skupinou ľudí do spoločnosti, ktorá sa behom niekoľkých rokov po vstupe na trh stala jej lídrom. Bola to myslím pre každého člena firmy veľmi zaujímavá skúsenosť. Rásť každý rok o desiatky percent predsa len nie je u firiem bežná prax.

Ak sa na pôsobenie v Kofole pozerám s odstupom času, tak najväčším prínosom pre mňa okrem vzťahov, ktoré som si tam vytvoril bolo, že som sa naučil jednu veľmi dôležitú činnosť.

Po vzore plánovania a manažovania rozpočtu spoločnosti som začal pristupovať podobne aj ku privátnym peniazom.

Je totiž jedno, či máš ročný rozpočet spoločnosti jednu miliardu korún, alebo ročný rozpočet rodiny stotisíc korún. Aj keď je to desaťtisíckrát menšia suma, pravidlá a princípy pri manažovaní hocijakého rozpočtu sú tie isté. Sú tam drobné rozdiely, ale tie sú zanedbateľné. Dôležité sú princípy, ktoré sú nemenné.

Vychádzalo sa z celkového príjmu spoločnosti, teda z tržieb. U rodiny je to väčšinou pracovný príjem, ktorý môže byť zamestnanecký alebo podnikateľský. Finančne gramotnejšie rodiny môžu mať ešte aj pasívny príjem.

Tak, ako vo firme, aj v domácnosti je nevyhnutné poznať náklady, teda výdaje. Bez toho nie je možné manažovať rozpočet firmy, ani rodiny. Nie je dobré sa spoliehať, že si to všetko zapamätáš, človek by nemal byť otrokom peňazí, preto by mal mať nejaký nástroj, ktorý mu celé manažovanie uľahčí. Či už nejakú aplikáciu alebo pomocou obyčajných excelovských tabuliek, aby to nemusel celé nosiť v hlave.

Málo kedy sa stane, že plán rozpočtu sa úplne dodrží. Môže to byť cieľom. Kto ale ovláda prácu s cieľmi, ten vie, že cieľ nie je na to, aby sa za každú cenu splnil!

Prekvapuje Ťa to? Tak si zapamätaj, že cieľ je na to, aby nám ukazoval smer. Pretože ak sme zameraní stále na cieľ, uniká nám prítomnosť. My nevieme zmeniť minulosť, ale ani budúcnosť. Vieme zmeniť len to čo je teraz, v prítomnosti.

Podrobnejšie je to rozpísané v článku prečo si ľudia nedávajú ciele (uverejníme čoskoro, pozn.red.).

Stará škola síce učí zamerať sa na budúcnosť, vizualizovať si ju a takto sa môžeš k tomu cieľu aj dostať. Je to ale pasca. Môžeš takto dosiahnuť čokoľvek, čo si vieš predstaviť, ale budeš spokojný len krátky čas po splnení cieľa. Potom znovu, kým dosiahneš ďalší cieľ a ďalší.

Článok vyšiel pôvodne na Mirusových stránkach Figa.sk

Medzi cieľmi budeš v strese a celý čas bude Tvoja myseľ porovnávať, vyhodnocovať, vytvárať scenáre a generovať psychologický strach, ktorý nie je ničím podložený a je len v Tvojej mysli. Takto funguje súčasný konzumný systém, do ktorého je veľmi jednoduché spadnúť.

Lenže pre kvalitný a naplnený život je oveľa dôležitejšia cesta, ako cieľ. Ak Ti to nedáva zmysel, tak never z toho ani slovo a vyskúšaj si to sám na vlastnej koži. Jediná pravda je totiž vlastná skúsenosť!

To že v biznise vždy prídu nepredvídané udalosti, ako napríklad pokles tržieb, je potrebné mať pod kontrolou a okamžite urobiť nevyhnutné kroky, ako napríklad zníženie nákladov niektorých položiek, ktoré čo najmenej ovplyvnia dlhodobé fungovanie spoločnosti.

V rodine tak isto môže dôjsť ku strate príjmu alebo k nepredvídaným výdajom a pokiaľ nezareagujeme včas a neurobíme potrebné korekcie, zbytočne strácame peniaze. Dokonca to môže viesť až ku finančnému kolapsu.

Tomu sa dá predísť či už vo firme alebo v domácnosti strategickým plánovaním, tvorbou a manažovaním rozpočtu.

Možnože to pre Teba vyzerá komplikované, hlavne ak si to nikdy predtým nerobil, ale je to len na prvý pohľad. Viacerým, ktorým som ukazoval, ako to robím ja, to hneď pochopili. Je na to ale potrebné byť disciplinovaný, rovnako ako keď ide o zdravie, rozpísané v článku o finančnom a fyzickom zdraví (uverejníme čoskoro, pozn.red.)..

Dnes je to pre mňa už úplne prirodzené, že si každý rok na prelome októbra a novembra urobím rodinný rozpočet na nasledujúci rok, ktorý mi dáva, pre mnohých to môže byť prekvapujúce, slobodu.

Ten pocit, nebyť otrokom peňazí, je na nezaplatenie, lebo keď to máš pod kontrolou, tak nie si závislý na peniazoch. A len vtedy môžeš byť slobodný, keď si nezávislý!

Prajem aj Tebe, aby si ten pocit zažíval už čoskoro!

The following two tabs change content below.
5/5 - (3 votes)

2 thoughts on “Čo som sa naučil v korporatívnom biznise?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *