Dnes odhalili novú 10 eurovú bankovku

Rate this post

Európska centrálna banka dnes vo svojom sídle vo Frankfurte nad Mohanom odhalila novú desať eurovú bankovku.

Viac ako desať rokov po zavedení eurových bankoviek a mincí začal Eurosystém vydávať druhú sériu eurových bankoviek s názvom Európa. Táto séria má vo vodoznaku a holograme portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej bol pomenovaný náš kontinent.

Nová 5 € bankovka bola uvedená do obehu 2. mája 2013. Teraz nasleduje 10 € bankovka. Dnes jej novú podobu odhalili v sídle ECB. Zároveň boli poskytnuté prvé 10 € bankovky výrobcom a dodávateľom zariadení na spracovanie bankoviek na účely prispôsobenia strojov a zariadení pre nový peniaz.

Potrebu novej bankovky ECB vysvetľuje povinnosťou chrániť integritu eurových bankoviek a zvyšovaním ich bezpečnosti. Zohľadňuje sa najnovší vývoj v oblasti technológií výroby bankoviek, aby sa zachovala dôvera verejnosti v spoločnú menu a poskytla optimálna ochrana proti falšovaniu.

Pohľad na novú bankovku spredu

nová 10 eurová bankovka spredu

Zadná strana novej bankovky

nová 10 eurová bankovka zozadu

Bankovky nižšej nominálnej hodnoty série Európa budú okrem toho vďaka nánosu ochrannej vrstvy ešte odolnejšie. Bankovky nebude potrebné vymieňať tak často, čím sa znížia náklady a nepriaznivý vplyv na životné prostredie.

Podľa harmonogramu zavádzania budú v júni 2014 distribuované letáky o novej bankovke do približne troch miliónov predajných miest v eurozóne a jej emisia do celej eurozóny sa začne po skončení leta.

Na Slovensku by sa mala objaviť koncom septembra. Po bankovke 10 € bude nasledovať bankovka 20 € (dátum vydania bude určený neskôr).

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
Rate this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *