ruhý pilier bezplatne vybavíme do 24 hodín

Dôvera je v biznise najdôležitejšia

Dôvera je v biznise najdôležitejšia
5 (100%) Počet hodnotení: 5

Volkswagen spáchal kolosálny fail a na to sa nedá nereagovať.

Už dlho sa niekomu nepodarilo spáchať taký fail, aký sa udial vo Volkswagene. Americké úrady zistili, že VW podvádzal pri emisných skúškach.

Zjednodušene povedané, autá boli schopné detegovať, že sú na kontrole a následne dokázali zatajiť skutočné množstvo vypúšťaných emisií.

Nepodarilo sa im však oklamať Federálny úrad pre ochranu životného prostredia v USA.

V Bratislave sa žiaľ tento rok asi na odmeny tešiť nemusia.

Čo sa stalo?

Výsledkom odhalenia je hroziaca pokuta 18 miliárd dolárov (1/5 nominálneho HDP Slovenska), povinnosť zvolať na opravu takmer pol milióna áut v USA a obrovské finančné straty.

Akcie firmy sa prakticky okamžite prepadli o viac než 20 %, čo predstavuje stratu hodnoty firmy 16 miliárd dolárov. Ďalšie detaily nie sú dôležité, koniec koncov sú toho plné médiá.

Čo sa však naozaj stalo je totálna strata dôvery v aj moju obľúbenú značku.

vw akcia

reakcia trhov na správy o podvode, graf: Bloomberg

vs akcia

porovnanie strát za rôzne obdobia, dáta: eToro

Podnikanie stojí na dôvere

Myslím si, že o dôvere v podnikaní viem dosť. Dennodenne sa vo svete financií stretávam s ľuďmi, ktorí boli oklamaní. A nie málo ich chodí ku nám na školenia. Pretože veria už len sebe.

Rozprával som sa o tom aj s Mirom, s ktorým sme vlastne podnikanie postavili práve na všade prítomných odrboch.

Takisto verím tomu, že finančný denník, ktorý prevádzkujeme už tretí rok, by bez dôvery užívateľov nemohol fungovať. Preto si na nej dávame maximálne záležať.

Dlhodobo úspešné podnikanie sa dá postaviť jedine na čestnom a poctivom prístupe. Aj keď na Slovensku tomu možno nie každý verí.

Ale že by na to zabudli soudruzi z NDR?

Úspech čaká na poctivých

Pri zamyslení sa nad dôležitosťou dôvery v podnikaní som si spomenul aj na jeden starší blog Miša Trubana. Písal ho v januári 2014, no dnes sa mi náramne hodí. Odporúčam prečítať.

Michal písal o tom, že aj posledný roboš si môže nájsť dobrú prácu – a pritom stačí tak málo: nesnažiť sa nikoho odrbať a dodržať čo ste sľúbili.

Yes, it’s that easy.

Nie nadarmo je aj z Miša úspešný slovenský podnikateľ. A aj keď služby jeho Websupportu nie sú najlacnejšie na trhu, ja osobne iné nevyužívam.

Viem, že až sa vyskytne nejaký problém so servermi alebo databázou, Mišovi ľudia prídu a pomôžu mi. O tom je dôvera.

Zničená povesť

Volkswagen samozrejme krízu ustojí. Padnú nejaké hlavy, upravia sa autá, zaplatí sa vyrúbaná pokuta.

Lenže pošramotená povesť sa s ním povezie možno desaťročia. Automobilka po dlhej dobe stratila pozíciu najhodnotnejšej nemeckej automobilky a je otázne, či ju ešte získa.

Bolo by veľmi naivné myslieť si, že BMW alebo iné nemecké značky sa teraz vytešujú. Straty zasiahnu všetky nemecké koncerny a do budúcna sa môžu pripraviť na vtípky z druhej strany Atlantiku.

Vo finančnom biznise sa podvodník so svojou kariérou môže skôr či neskôr rozlúčiť.

Volkswagen autá určite vyrábať neprestane, ale jeho fanúšikovia budú podrobení celkom slušnému testu lojality. Sám som zvedavý ako obstojím.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálu Cashmon.sk a online finančného denníka. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný expert a obchodník na burze. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
Dôvera je v biznise najdôležitejšia
5 (100%) Počet hodnotení: 5
podpor na vybrali.sme.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *