Grafy a bilancia, alebo keď analýza baví

5/5 - (2 votes)

Dáta, ktoré si ukladáte do denníka, by nemali zmysel, keby sa nedali ďalej analyzovať. My sme si dali záležať na tom, aby interpretácia dát bola jednoduchá a prehľadná. Cashmon na to využíva okrem iného aj pekné grafy a v tomto článku ich viac priblížime.

O grafoch všeobecne

Osobné účtovníctvo a finančný prehľad má zmysel viesť najmä preto, aby sme neskôr vedeli analyzovať, čo sa vlastne deje s našimi peniazmi. Pre potreby analýzy je dôležitou súčasťou Cashmonu sekcia grafov a prehľadov. Tu sa dá sledovať vývoj financií, aktuálna bilancia alebo na čo míňame.

Grafy môžeme rozdeliť na dva základné typy – vývojové a pomerové. Obidva typy grafov poskytujú rôzne informácie a teraz sa na ne pozrieme detailnejšie.

Grafy bilancie a vývoja

Vývojové alebo aj priebehového grafy vyjadrujú priebeh financií za zvolené obdobie. Sledovať tak vieme vývoj stavu financií napríklad za týždeň alebo mesiac. Pre výber tohto typu grafu zvoľte na prepínači príjmy alebo výdaje, podľa toho, čo Vás zaujíma.

V druhom riadku ponechajte aktívnu voľbu priebeh. Ostáva nastaviť časové obdobie, prípadne si zvoliť vlastné.

graf 1

graf 2

Špeciálnym prípadom priebehového grafu je graf bilancie. V tomto grafe je zobrazený priebeh zahŕňajúci príjmy aj výdaje. Narozdiel od samostatných vývojových grafov pre príjmy a výdaje, bilančný graf nie je stĺpcový, ale čiarový.

Pre jeho zobrazenie stačí na prepínači zvoliť bilanciu a zvoliť časové obdobie, ktoré chcete zobraziť.

graf 3

Pomerové grafy

Pomerové grafy sa nazývajú aj koláčové. Zobrazujú časti jednotlivých výdajov alebo príjmov, pričom veľkosť každej výseče ukazuje percentuálny podiel časti na celku. Ak chcete zobraziť „koláčik“, opäť najprv prepínačom zvoľte či Vás zaujímajú príjmy alebo výdaje. V druhom riadku tentokrát zvoľte pomer.

graf 4

Všetky grafy (stĺpcové a čiarové pre zobrazovanie priebehu i pomerové „koláče“) sú interaktívne. To znamená, že prechádzaním myšou po grafe získavate ďalšie informácie.

Pomerové grafy je možné ďalej rozklikávať, takže napríklad pri kliknutí na kategóriu splátok sa zobrazí detailnejší graf.

graf 5

Čo sme ešte nespomenuli je, že podobne ako v hlavnej tabuľke, kde si evidujete svoje záznamy, aj v grafoch môžete využívať filtre. Napríklad Vás môže zaujímať, koľko ste minuli v daný mesiac za dopravu a stravovanie.

V tomto prípade jednoducho použite tlačidlo kategória, kde si naklikáte svoj výber. Určite oceníte aj časový prepínač pod výberovým menu pre grafy, ktorým môžete pohodlne prechádzať medzi týždňami, mesiacmi či rokmi.

graf 6

Dúfame, že naše grafy sa stanú dobrým pomocníkom pri Vašej práci s Cashmonom. V sekcii grafov si ich môžete zobraziť ľubovoľný počet a podľa toho, čo chcete sledovať. Samozrejme do budúcnosti plánujeme funkcionalitu grafov a prehľadov ďalej vylepšovať.

Takisto plánujeme pridať ďalšie šikovné pomôcky. Blíži sa záver týždňa i mesiaca, na záver tohto blogu nám teda neostáva nič iné, ako popriať Vám, aby Vaše grafy bilancie mali vždy len stúpajúcu tendenciu ;-)

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *