Hypotéka alebo nájom – čo sa viac oplatí?

4.4/5 - (12 votes)

Už od detstva snívame nad vlastným hradom, a preto riešime otázku bývania niekoľko rokov dopredu. Hotovosť na kúpu má len málo ľudí, preto sa väčšina rozhoduje, či sa zadĺžiť hypotékou alebo si bývanie prenajať.

Niekoho vyženie z rodičovského domu vidina lepšieho zamestnania, ďalších rozrastajúca sa rodina, iní sa chcú osamostatniť.

Určite poznáte túto vetu: „Radšej splácať vlastné, než žiť v prenájme a nemať nič.“

Tak ako to vlastne je?

Postav dom, zasaď strom

Na začiatok spomeniem, že mladí ľudia dnes nepokračujú v životnom štýle rodičov. Postaviť dom je čoraz nákladnejšie a ak sa chcem osamostatniť, musím siahnuť hlboko do vrecka.

Na Slovensku sa preferuje bývanie na dlh. Hlavným dôvodom sú nízke platy a zlé narábanie s peniazmi. Naopak na západe sa preferujú prenájmy pred hypotékou, pretože sa ľudia často sťahujú za prácou.

Nízke úrokové sadzby pri hypotékach umožňujú vo veľkej miere zaobstaranie vlastného bývania lacnejšie. Aj napriek tomu je stále veľký záujem o bývanie v prenájme.

Nájomné sa neustále zvyšuje a začnete si lámať hlavu nad tým, či ostať v prenajatom alebo ísť do vlastného a dať si na nasledujúcich 30 rokov pečiatku „HYPOTÉKA“.

Každý variant má svoje pre a proti.

Čo je lepšie? Vlastniť, či splácať?

Platiť prenájom alebo ísť do svojho? Pravdou je, že pri hypotéke počas splácania úveru preplatíme banke kopec peňazí. No pri nájme platíme zase vlastníkovi nehnuteľnosti.

Ak si to zoberieme z hľadiska vyhadzovania peňazí – preplatíme tak či tak.

Náklady na bývanie v prenajatom byte môžu byť reálne vyššie ako je mesačná splátka hypotéky. Rozhodujte sa s rozumom a spočítajte si všetky plusy a mínusy. Pozrite si, za koľko sa prenajímajú byty v požadovanej lokalite

Prirátajte k tomu tiež poplatky za energie a sumu porovnajte so splátkou hypotéky. Pre ilustráciu som vybral dve lokality v Bratislave. Staré a Nové mesto.

Jednoizbový byt (Bratislava Staré mesto)

Výmera bytu Mesačny nájom Splátka hypotéky
30 m² 383 € 318 €

rozdiel 383 € – 318 € = 65 € mesačne

Dvojizbový byt (Bratislava Nové mesto)

Výmera bytu Mesačny nájom Splátka hypotéky
50 m² 549 € 423 €

rozdiel 549 € – 423 € = 113 € mesačne

Prečítajte si tiež:

Mladí preferujú prenájom oproti hypotéke hlavne preto, že nemajú stabilné zamestnanie s pravidelnými príjmami alebo nemajú žiadne úspory. Niekedy ani predstavu, kde sa chcú dlhodobo usadiť.

Hlavnou výhodou prenájmu je, že nehnuteľnosť môžete kedykoľvek vymeniť za inú. Nová práca v inom meste, sťahovanie za partnerom – neviaže Vás vlastne nič. Ak sa niečo pokazí, nerobte si starosti. Opraví to majiteľ.

Ak už premýšľate nad hypotékou do budúcnosti a žijete v prenajatom, odkladajte si niečo bokom zo svojej výplaty. 100 % hypotéky pomaly miznú, no ak si ju ani nechcete brať, máte zaručene nižšie úroky, ako keď by ste si požičali celú sumu.

Prenajatá nehnuteľnosť vás naučí starať sa a udržiavať nehnuteľnosť, a taktiež vás naučí mesačne odkladať na prenájom. Budete mať návyk do budúcnosti pri hypotéke.

Najväčšiu nevýhodu prenájmu vidím vo zvýšenom nájme alebo nepredĺžení nájomnej zmluvy.

Nie každý má dostatok hotovosti na to, aby si mohol zabezpečiť vlastné bývanie. Jednou z možností je našetriť si alebo zobrať hypotéku.

Vlastné bývanie je lacnejšie ako prenájom vďaka nízkym úrokom. V budúcnosti však môže úrok narásť.

Aktuálne úrokové sadzby pri fixácii na 3 roky sa pohybujú pre bežných klientov od 2 % a pri 5 ročnej fixácii je to 2,40 %. Výhodou hypotéky oproti prenájmu je, že investujete do vlastného.

Zobrať hypotéku na byt a prenajať ho

Ako rozoznať správnu investíciu? Zobrať hypotéku a prenajať byt môže byť investícia, ktorá sa Vám vráti. Za zinkasované peniaze dokážete pokryť mesačnú splátku hypotéky aj s nákladmi za energie.

Navyše po splatení úveru Vám ostane byt, ktorý môžete so ziskom predať alebo ho ďalej prenajímať.

V určitých lokalitách je možné byt prenajímať dlhodobo. Napríklad vo väčších mestách, kde je množstvo vysokoškolákov alebo sú tu rôzne pracovné príležitosti. Prenajímať byty sa oplatí hlavne vo väčších mestách s nižšou nezamestnanosťou.

Prenájom môže byť určitá forma sporenia pre deti, ktorá vám neuberie z platu.

Ako najväčšie riziko vidím vyššie úroky v budúcnosti. Na prenájme síce nezbohatnete, no pokryje Vám to mesačnú splátku hypotéky a ešte získate aj euro navyše.

Podľa štatistiky si prenájmom bytu zhodnotíte vložené peniaze 3,5 % ročne. Nízke úrokové sadzby spôsobujú, že prenajímanie bytov je výhodnejšie.

Na záver dodám, že prenájom je skúška, ktorá Vás naučí odkladať si peniaze. Nízke úrokové sadzby zase spôsobili, že je hypotéka výhodnejšia. Ak chcete bývať a neviete sa rozhodnúť, ktorý variant je pre Vás vhodný, obráťte sa na skúseného finančného konzultanta.

The following two tabs change content below.
Peter sa ako finančný sprostredkovateľ špecializuje na hypotéky, životné poistenie, pravidelné a jednorazové investovanie. Nájdete ho tiež na stránke www.financnyspecialista.sk.

Najnovšie príspevky od Peter Šiška (pozri všetky)

4.4/5 - (12 votes)

One thought on “Hypotéka alebo nájom – čo sa viac oplatí?

  1. Miroslav

    Pri porovnaní najom vs hypoteka by bolo asi vhodne platby rozdeliť a to na naklady spojene s uživanim bytu t.j. voda,teplo, fond oprav (sem patri napriklad aj splatka za uver na zateplenie a pod.) , dane, smeti elektrina, plyn a ine „platby spojene s uživanim bytu“ a k tomu sa pripočita „najom“ čo je „zisk“ majitela. Pri hypoteke okrem platieb spojených s uživanim bytu teda platim ešte hypoteku. a až potom môžem posudiť či zisk majitela je väčši ako zisk banky či moja uspora. Vlastniť nie je vždy vyhodne ak sa uvedene naklady prehodnotia. Možne je tiež uvažovať o tom že najom pôjde smerom nahor a cena peňazi smerom nadol… Najom nie je vždy vhodny pre majitela kôli „opotrebeniu“ uživatelmi, no pre toho uživatela čo hypoteku nedostane je výhodný najom dobra volba. Vela faktorov no dobrý počtar započita všetky premenne.
    Z uvedeneho porovnania ak je najom len „zisk“ viem len tolko že lepšie je si byt kupiť, dať do prenajmu a najomnik mi to zaplati aj s malým ziskom, čim mam peknu investiciu pre vnučata, no naozaj je to tak?… :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *