Máte dlhodobo prečerpaný účet? Zmeňte to.

5/5 - (2 votes)

Povolené prečerpanie je banková služba, o ktorú ste museli v minulosti vždy požiadať. Dnes ju banky často ponúkajú automaticky. Občas na škodu.

V ostatnom období sa stretávame s klientmi, ktorí sa dostali do zbytočných ťažkostí kvôli prečerpaniu svojho účtu. Dnes teda článok na túto tému.

Prečerpanie účtu znamená, že na účte už v skutočnosti nemáte vlastné prostriedky, ale požičiavate si ich od banky. V prípade, že máte túto službu povolenú, úrok za požičanú časť sa pohybuje okolo 16-20 % ročne.

Ak sa do mínusu dostanete a službu pritom nemáte povolenú, banky si uplatňujú tzv. trestnú sadzbu. Tá dosahuje až 25% a viac. Preto je potrebné dať si pozor na to, či už v mínuse ste, alebo nie.

Práve tu občas dochádza k problémom. Ozaj, viete aký máte zostatok na účte?

Pri zostatkoch na účte musíme rozlišovať medzi disponibilným zostatkom a vlastnými prostriedkami. Ešte v minulom roku sa pritom na výpisoch z bankomatov alebo vo forme sms zobrazoval len disponibilný zostatok.

Ten je však zavádzajúci. Niektorí klienti v domnienke vysokého zostatku míňali aj peniaze, ktoré v skutočnosti nemali. Okrem vlastných prostriedkov, totiž disponibilný zostatok zahŕňa aj povolený debet.

Zákony však boli novelizované tak, že od januára na výpise nájdete až dva zostatky – disponibilný a skutočný. V prípade, že Vaše skutočné prostriedky sú v mínuse, využívate od banky kontokorentný úver, skrátene kontokorent. Jedná sa o jednu z najdrahších foriem požičiavania si od banky.

Povedzme, že Váš účet ste (vedome alebo nevedome) prečerpali a v mínuse ste 500 eur. Pri úroku 18 % zaplatíte pri ročnom pobyte v mínuse banke až 90 eur. Dôležité je preto strážiť si prečerpanie a využívať túto službu správne.

Napríklad pri nečakaných výdajoch alebo ak si potrebujete požičať na krátko. Pokiaľ ste účet prečerpali už dávno a dlhodobo sa držíte v mínuse, je na čase zmeniť to.

Kontokorent vs. spotrebný úver

Narozdiel od kontokorentu porozmýšľajte o spotrebnom úvere. Refinancovať debet sa Vám oplatí ešte viac, ak máte na krku aj ďalšie úvery. Dobrý spotrebný úver pre refinancovania je možné získať už s úrokmi okolo 6-9 %. Na úrokoch teda zaplatíte oveľa menej.

Nevýhodou tu ostáva nutnosť žiadať o spotrebný úver. My Vám s tým samozrejme radi pomôžeme alebo sa môžete obrátiť na svojho finančného poradcu.

Ak máte mínus na účte povolený, o kontokorent žiadať nemusíte. Bankomat Vám jednoducho vydá peniaze. Skôr ako sa dostanete do mínusu však vždy radšej zvážte, či to stojí za to. V mínuse môžete nakoniec zotrvať dlhšie ako plánujete.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *