Povolené prečerpanie je banková služba, o ktorú ste museli v minulosti vždy požiadať. Dnes ju banky často ponúkajú automaticky. Občas na škodu.
V ostatnom období sa stretávame s klientmi, ktorí sa dostali do zbytočných ťažkostí kvôli prečerpaniu svojho účtu. Dnes teda článok na túto tému.
Prečerpanie účtu znamená, že na účte už v skutočnosti nemáte vlastné prostriedky, ale požičiavate si ich od banky. V prípade, že máte túto službu povolenú, úrok za požičanú časť sa pohybuje okolo 16-20 % ročne.
Ak sa do mínusu dostanete a službu pritom nemáte povolenú, banky si uplatňujú tzv. trestnú sadzbu. Tá dosahuje až 25% a viac. Preto je potrebné dať si pozor na to, či už v mínuse ste, alebo nie.
Práve tu občas dochádza k problémom. Ozaj, viete aký máte zostatok na účte?
Pri zostatkoch na účte musíme rozlišovať medzi disponibilným zostatkom a vlastnými prostriedkami. Ešte v minulom roku sa pritom na výpisoch z bankomatov alebo vo forme sms zobrazoval len disponibilný zostatok.
Ten je však zavádzajúci. Niektorí klienti v domnienke vysokého zostatku míňali aj peniaze, ktoré v skutočnosti nemali. Okrem vlastných prostriedkov, totiž disponibilný zostatok zahŕňa aj povolený debet.
Zákony však boli novelizované tak, že od januára na výpise nájdete až dva zostatky – disponibilný a skutočný. V prípade, že Vaše skutočné prostriedky sú v mínuse, využívate od banky kontokorentný úver, skrátene kontokorent. Jedná sa o jednu z najdrahších foriem požičiavania si od banky.
Povedzme, že Váš účet ste (vedome alebo nevedome) prečerpali a v mínuse ste 500 eur. Pri úroku 18 % zaplatíte pri ročnom pobyte v mínuse banke až 90 eur. Dôležité je preto strážiť si prečerpanie a využívať túto službu správne.
Napríklad pri nečakaných výdajoch alebo ak si potrebujete požičať na krátko. Pokiaľ ste účet prečerpali už dávno a dlhodobo sa držíte v mínuse, je na čase zmeniť to.
Kontokorent vs. spotrebný úver
Narozdiel od kontokorentu porozmýšľajte o spotrebnom úvere. Refinancovať debet sa Vám oplatí ešte viac, ak máte na krku aj ďalšie úvery. Dobrý spotrebný úver pre refinancovania je možné získať už s úrokmi okolo 6-9 %. Na úrokoch teda zaplatíte oveľa menej.
Nevýhodou tu ostáva nutnosť žiadať o spotrebný úver. My Vám s tým samozrejme radi pomôžeme alebo sa môžete obrátiť na svojho finančného poradcu.
Ak máte mínus na účte povolený, o kontokorent žiadať nemusíte. Bankomat Vám jednoducho vydá peniaze. Skôr ako sa dostanete do mínusu však vždy radšej zvážte, či to stojí za to. V mínuse môžete nakoniec zotrvať dlhšie ako plánujete.
Najnovšie príspevky od Peter Macinský (pozri všetky)
- Riziko jedného príjmu: Prečo je dôležité tvoriť alternatívne zdroje peňazí - 7. septembra 2023
- Hypotéka pre mladých bude od apríla najdostupnejšia. Možno naposledy - 19. marca 2017
- Spúšťame novú službu pre mladých ľudí – druhypilier.sk - 5. marca 2017
- Najväčšie mýty o naštartovaní podnikania - 21. januára 2017