Mini kurz o investovaní

5/5 - (2 votes)

Vitajte v tomto mini kurze o investovaní!

V mojej praxi sa často stretávam s ľudmi, ktorí majú záujem zhodnocovať svoje peniaze viac ako na účte v banke. Problém, na ktorý narážajú, je ten, že buď nepoznajú iné možnosti alebo sú nedôverčiví voči investíciám do fondov. Tomu úplne rozumiem, najmä, ak je predošlá skúsenosť s investovaním v poistke.

V nasledujúcich riadkoch by som Vám rada predstavila ako investovanie funguje. Je to normálna a bežná vec ako si zhodnocovať svoje úspory? A dá sa minimalizovať riziko, aj keď hodnota fondov v čase kolíše? Na konci nájdete mini kvíz o investíciach s prekvapením :).

1. Investovanie či sporenie?
Niektorí ľudia tieto dva pojmy rozlišujú, ja ich vnímam ako synonymá. V zásade stále ide o odkladanie si určitej časti príjmu „na horšie časy“ alebo s cieľom v budúcnosti si niečo zakúpiť.

2. Inflácia= požierač peňazí
Jej priemerná hodnota sa pohybuje okolo 2,5-3% ročne. Možno si pamätáte alebo ste počuli, že niekedy stála zmrzlina 1 Sk. Dnes je to často aj 1 € (cca 30 Sk). Tento nárast spôsobila aj inflácia.

3. Efektívne zhodnotenie peňazí
Ak chcem, aby si moje odložené peniaze uchovali svoju hodnotu, je potrebné uložiť ich niekde, kde budú úročené minimálne na úrovni inflácie (2,5-3% ročne). Čiže, keď si dnes za 10€ kúpim 10 kopčekov zmrzliny, tak o 15 rokov si chcem tiež vedieť kúpiť 10 kopčekov zmrzliny. Férové, nie?

4. Čo je to ten fond?
Zjednodušene si to môžeme predstaviť ako takú klobásu. Správna klobása obsahuje mäso, slaninu, papriku, soľ, korenie atď (tieto zložky predstavujú akcie jednotlivých firiem zastúpených vo fonde). My, bežní ľudia, si potom kupujeme krúžky klobásy (podiely). V každom krúžku je zastúpená časť všetkých ingrediencií (akcií firiem).

5. Úloha času
Čas hraje v náš prospech. Nie, nemusíme každý deň sledovať vývoj cien na burze. Stačí dodržať to, čo si vopred naplánujeme. Napríklad sporiť si na dôchodok 25 rokov alebo sporiť si na predčasné splatenie hypotéky 15 rokov a pod.

Zdá sa vám to „dlho“ takto sporiť? Má to svoj význam. V prvom rade, čím dlhšie sporíme, tým viac nasporíme (efekt snehovej gule alebo zloženého úročenia). V druhom rade, čím dlhšie sporíme, tým viac minimalizujeme riziko straty. Totiž je to tak, keď chcete dosiahnuť zaujímavý výnos nad úrovňou inflácie (cca 6-7% ročne) je nutné zvoliť si rizikovejšie fondy. Rizikovejšie znamená, že ich cena v čase výraznejšie kolíše. Dobrá správa ale je, že kolíše okolo nejakej priemernej hodnoty, ktorá sa v čase zvyšuje.

A poviem vám, nikto investovaním nezbohatol zo dňa na deň. Chce to svoj čas. Ste ochotní ho investovať?

6. Volatilita a.k.a. kolísanie investície
Je to úplne bežná vec. Keď posielate peniaze do investície pravidelne každý mesiac, raz nakúpite lacnejšie, raz drahšie. Nie, stále nie je nutné sledovať burzu každý deň.

Samozrejme, môžu nastať výnimočné situácie, kedy trh poklesne (ako to napríklad bolo túto jar). V takom čase je na trhu výpredaj a je možné uvažovať o mimoriadnych vkladoch alebo dočasnom zvýšení mesačných platieb. Ak to však situácia neumožňuje, nevadí, stačí pokračovať v pôvodnom pláne. Hlavne však netreba spanikáriť a vybrať peniaze!

7. Investovať môže každý.
V dnešnej dobe je možné sporiť si už v desiatkach eur mesačne. Chvalabohu, kedysi to boli tisíce a tak bola táto služba bežným ľuďom nedostupná.

8. A čo poplatky?
Podobne ako bežný účet v banke, tak aj investičný účet niečo stojí. Rozdiel je ale v tom, že investičný účet zarába. Ďalší rozdiel je v tom, že za investičnú službu sa väčšinou platí vopred za celé obdobie. Poplatok za zriadenie tejto služby je zo zákona ohraničený na 5% z vkladu. Často sa však dá uplatniť zľava, niekedy aj vo výške 50% alebo viac. Najčastejšie túto možnosť majú sprostredkovatelia (napr. aj ja).

9. Bezpečnosť investície
Inštitúcie ponúkajúce investovanie musia byť pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Takto sa dá odlíšiť seriózna ponuka od zavádzajúcej. Inštitúcie a maklérov si viete overiť v registri Národnej banky www.regfap.nbs.sk. Mnohé inštitúcie sú tiež v tzv. Garančnom fonde investícií, ktorý chráni vaše úspory do výšky 50 000€.

Pochopené? Verím, že áno, poďte si to overiť v kvíze :)

The following two tabs change content below.
Som mamka dvoch chlapcov a podnikať som začala počas rodičovskej dovolenky. Do sveta financií ma priviedla vlastná životná situácia a potreba skutočne rozumieť produktom, ktoré využívam. Viac o mne: https://www.facebook.com/viktoria.paluchova

Najnovšie príspevky od Viktória Paľuchová (pozri všetky)

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *