Novinky v brigádnickej práci študentov

Rate this post

V roku 2015 dochádza k zmene aj pre pracujúcich študentov a brigádnikov. Veková kategorizácia študentov sa ruší a zvyšuje sa suma oslobodená od odvodov.

Na Slovensku si popri štúdiu zarába viac než tretina študentov, v období letných prázdnin je to ešte viac. Priemerný zárobok študentov sa pohybuje okolo 2,50 €.

V predošlom roku platili študenti odvody na základe vekového kritéria. Stredoškoláci, resp. mladší ako 18 rokov, si mohli zarobiť do 68 eur (v roku 2013 do 66). Hranica pre starších ako 18 rokov bola stanovená na 159 eur (v roku 2013 155 eur). Vyššie zárobky podliehali odvodovej povinnosti.

Kategorizovanie na základe veku je v novom roku zrušené a odvody budú platiť všetci študenti rovnako. Od odvodov sú oslobodené zárobky do 200 eur.

Brigádnici, ktorí majú uzavretých viacero dohôd o brigádnickej práci, si môžu uplatniť výnimku z platenia iba na jednu dohodu. Z ďalších už zaplatia odvody z celého zárobku.

Najviac si teda polepšia stredoškoláci. Pri zárobku 200 eur to bude o takmer 30 eur. Starší študenti si pri rovnakej dohode zarobia len o necelých 9 eur viac.

O uplatnenie výnimky musia študenti stále žiadať zamestnávateľa prostredníctvom tlačiva Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov. Nájdete ho na stránkach Sociálnej poisťovne v sekcii študent, konkrétne tu.

Ak hraničnú sumu 200 eur študenti presiahnu, platia poistné na dôchodkové poistenie z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a touto sumou. Starobné poistenie platia 4 % a invalidné poistenie 3 % pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 200 eur.

Koľko platí zamestnávateľ za študenta?

Starobné poistenie 14 % (pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 200 eur)
Invalidné poistenie 3 % (pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 200 eur)
Garančné poistenie 0,25 % (z celého príjmu)
Úrazové poistenie 0,8 % (z celého príjmu)
Rezervný fond 4,75 % (pri uplatnení výnimky len z príjmu nad hranicu 200 eur)

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
Rate this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *