Pár slov o druhom pilieri

5/5 - (1 vote)

Odchod do dôchodku v 67. roku života a dôchodok na úrovni 200 eur. Zrejme tak nejako to na Slovensku bude vyzerať o 30 rokov. Týka sa to však tých, ktorých to zaujíma najmenej. Mladí ľudia sa zväčša nezaujímajú o to, ako sa budú mať o niekoľko desaťročí. V skutočnosti sa realite budúcich rokov nevyhnú.

O demografickej kríze a nutnosti reformovať dôchodkový systém sa už nahovorilo dosť. Ak by sme však urobili prieskum, veľmi rýchlo by sme zistili, že väčšina ľudí aj tak nevie o probléme budúcich dôchodkov, a už vôbec netušia o nejakých pilieroch.

Odhliadnuc od akýchkoľvek politických preferencií, sme sa rozhodli na pomoc vziať vysvetlenie, ktoré v skratke ponúka Richard Sulík.


Sulík vysvetľuje rozdiel medzi prvým a druhým dôchodkovým pilierom

Prvý pilier

V skratke prvý pilier je priebežný. Zamestnanci a zamestnávatelia doň prispievajú odvodom na starobné poistenie. Z týchto príspevkov Sociálna poisťovňa vypláca terajšie dôchodky.

Peniaze sa neakumulujú na žiadnom Vašom osobnom účte. Navyše, v budúcnosti bude potrebná oveľa vyššia miera solidarity a dôchodky sa budú vyrovnávať. To znamená, že ľudia s vyššími príjmami dostanú na dôchodku menšie percento svojho pôvodného príjmu.

Druhý pilier

Druhý pilier sa nazýva aj sporivý. Je nastavený tak, že odvod zamestnanca na starobné poistenie si zamestnanec odkladá na svoj vlastný sporivý účet. Tento účet sa zhodnocuje podľa toho, aký si vyberie fond. Zároveň sa tento účet v prípade smrti dedí. Peniaze sa tak v prípade úmrtia nestratia.

Výkonnosť jednotlivých fondov si môžete pozriet napríklad na stránke druhypilier.sme.sk. Na dôchodku si z nasporenej sumy bude môcť sporiteľ nechať vyplácať doživotnú rentu. Časť účtu bude možné vybrať priamo v hotovosti.

Zamestnávateľov odvod na starobné poistenie za zamestnanca sa v tomto prípade naďalej odvádza do Sociálnej poisťovne pre vyplácanie aktuálnych dôchodkov.

Koľko si takto môžete odkladať Vám pomôže vypočítať akákoľvek kalkulačka čistej mzdy. Môžete použiť napríklad tento kalkulátor. Uvažujme o hrubej mzde 700 eur, pričom zamestnanec nemá deti ani si neuplatňuje bonusy na manželku, teda typický príklad mladého zamestnanca bez záväzkov.

Jeho odvody na starobné poistenie sú 98 € zamestnávateľa a 28 € zamestnanca. Inak povedané – po vstupe do druhého piliera si zamestnanec začne odkladať 28 € na svoj účet každý mesiac. Samozrejme so stúpajucou mzdou stúpa aj sporená suma.

Aj z uvedeného príkladu je jasné, že čím skôr mladý zamestnanec vstúpi do druhého piliera a čím dlhšie bude sporiť, tým väčšiu sumu naakumuluje na svojom účte.

Zhrnutie

V tomto článku sme sa narýchlo pokúsili načrtnúť rozdiel medzi prvým a druhým pilierom. Zamestnanci, ktorí si sporia len v prvom pilieri, budú odkazaní len na budúce rozhodnutia štátu a Sociálnej poistovne ohľadom vyplácania dôchodkov.

Zamestnanci, ktorí vstúpia do druhého piliera, si však pomaličky odkladajú istú sumu z odvodov a v budúcnosti tak budú môcť čerpať aj z týchto peňazí. Potrebné je podotknúť, že vstup do druhého piliera je dobrovoľný a nespájajú sa s nim žiadne poplatky.

Dôchodkové správcovské spoločnosti si za vedenie účtu môžu účtovať maximálne 1 % z príspevku sporiteľa. Pre porovnanie, Sociálna poisťovňa vytvára pri správe úspor na dôchodkové sporenie svoj správny fond. Výška poplatku do správneho fondu tu tvorí 0,25 % z výšky príspevku na penzijné sporenie.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *