Raňajkujte žaby, používajte pero a papier

5/5 - (3 votes)

Nedávno som na internete narazil na video od môjho obľúbeného podnikateľa, motivátora, rečníka, športovca a experta na zdravú výživu a fitness. Ak ešte nepoznáte Vlada Zlatoša, určite to napravte. Začat môžete napríklad na jeho blogu.

Ak sa ocitnete na Vladových stránkach, vytvorte si účet (link). Získate tak možnosť odoberať denné tipy z oblasti zdravia, výživy, ale aj podnikania či jeho životnej filozofie – všetko VEĽMI cenné informácie.

Manažment času a seba samého

Manažment času a seba samého je dnes veľmi aktuálnou témou. Téorie manažmentu sa tomu venujú na rôznych úrovniach a takisto by sme k tejto téme našli dostatok literatúry. O čo ide?

Dnešná doba ponúka neuveriteľne množstvo aktivít. Svoj voľný čas môžeme tráviť neskutočným počtom činností. Zároveň nás však z každej strany bombardujú rôzne informácie, zo všadiaľ na nás niekto rozpráva (televízie), sme obklopení prístrojmi, vychytávkami, fejsbúkmi a internetmi.

Doba je rýchla a nevyzerá to, že by sa chystala spomaliť. Skôr naopak. Deň má však stále „iba“ 24 hodín. Niet preto divu, že jednou z najčastejších viet, ktoré počujete v okolí je: „Nestíham. Nemám čas.“

K tomuto asi nasledujúci nápaditý videoklip od Pio Squad, ktorý to všetko celkom trefne vystihuje. Pozrite si klip a potom sa dajte do klídku a pokračujte v článku.

Stres, ktorý je v klipe vyobrazený asi všetci dobre poznáme. Manažment času je práve o uvedomení si okolností a doteraz spomenutých faktov ako aj toho, že čas je najcennejšie čo máme.

Čas nie je možné získať späť (narozdiel od peňazí) a preto s naším časovým rozpočtom by sme mali rozumne hospodáriť. A to či hovoríme o sebe a voľnom čase alebo o čase v práci a podnikaní.

Cashmon je o rozumnom hospodárení, tak sa poďme spolu s Vladom pozrieť, Ako na to?

Raňajkujte žaby

Áno, čítate dobre. Vlado a ďalší autori nazývajú „žabou“ činnosť alebo úlohu, ktorá bude v daný deň náročnou alebo rovno najnáročnejšou.

Musíte spracovať dôležitý report? Čaká Vás nepríjemný alebo ťažký telefonát alebo stretnutie? Chcete odplávať dva kilometre? Úloha, ktorá je pre Vás v daný deň najdôležitejšia by mala byť vykonaná s najvyššou prioritou a pokiaľ možno hneď ráno. Skôr ako otvoríte email, skôr ako Vašu myseľ zamestnajú iné činnosti.

Ak sa Vám danú úlohu či aktivitu podarí splniť, zvyšok dňa budete pracovať v pohode a celkovo v daný deň dosiahnete oveľa lepšie výsledky ako keby ste svoju „žabu“ tlačili pred sebou. Viac vo videu.

Používajte pero a papier

Svoje ciele je potrebné mať na papieri. Počuli ste už o tom? A máte svoje ciele zapísané?

Podobné je to aj s čiastkovými cieľmi a úlohami na každý deň alebo týždeň. Ak si ich zapíšete, pravdepodobnosť, že ich skutočne dokončíte je oveľa vyššia. Dokazuje to množstvo vedeckých štúdií.

Veľmi zaujímavou časťou videa je aj tá, ktorá začína po 15. minúte. Vlado Vám povie, prečo si zapisuje svoje výdaje a príjmy a čo si o tom myslí. Dozviete sa, že to robí množstvo úspešných ľudí.

Na Cashmone nájdete denník, ktorý Vám takéto zapisovanie pomôže uľahčiť. Môžete ho plne prispôsobiť svojim potrebám.

Je skvelou pomôckou pre tých, ktorí radšej ako papier používajú počítač a internet. Svoje záznamy tak môžete mať k dispozícii nielen doma, ale kdekoľvek.

Dosť bolo ale slov, nasleduje spomínané video. Nenechajte sa odradiť jeho dĺžkou. Nezabudnite, že čas je dôležitá komodita, investujte ho preto rozumne. Som si istý, že najbližších 20 minút nebudete ľutovať a že Vás obohatia.

Prajem príjemné pozeranie a rád si prečítam Váš názor na video (a článok) v komentároch.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
5/5 - (3 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *