Realitný trh je na vzostupe, ceny môžu rásť

Rate this post

Realitný trh sa v predchádzajúcom roku poriadne rozhýbal. A na trhu s realitami bolo rušno dokonca aj počas Vianoc. Ako sa bude vyvíjať v roku 2015?

Finančná kríza, ktorá vypukla v roku 2008 po bankrote americkej investičnej banky Lehman Borthers sa neskôr naplno prejavila aj v Európe. Jedným z jej dôsledkov bol aj pokles cien nehnuteľností.

To potešilo investorov a tých, ktorí plánovali nákup alebo investíciu v realitách. Majitelia nehnuteľností a predajcovia však dôvod na úsmev nemali. V priebehu niekoľko mesiacov ich majetok výrazne stratil na hodnote.

Na realitnom trhu je kríza už minulosťou. Trh nielenže ožil, ale predošlý rok zaznamenal boom.

Nízke ceny a lacné hypotéky sú hlavným lákadlom

Reality sa po doterajšom trende klesajúcich cien nachádzajú prakticky na dne. Na ďalší pokles cien sa už veľmi netreba spoliehať. Túto situáciu sa snažia využiť aj developeri.

Keďže dopyt po bytoch v mestách neustále rastie, pribúda aj developerských projektov a novostavieb. Narozdiel od minulosti, developeri majú v ponuke viac menších bytov.

Najväčší dopyt je totiž práve po malých 1 a 2 izbových bytoch. V priemere sa rozloha najžiadanejších 1 izbových bytov pohybuje medzi 37 až 42 m².

Okrem toho, hypotéky sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Niet preto divu, že všetky banky hlásia nárasty objemu poskytnutých hypoték. Slováci patria k najmenej zadĺženým Európanom, tempo ich zadlžovania je ale naopak jedno z najvyšších v EÚ.

Mimochodom, z aprílového prieskumu agentúry 2muse pre Prima banku, ktorý sa uskutočnil medzi 1024 respondentmi vo veku od 18 do 69 rokov, vyšiel zaujímavý údaj. Takmer polovica z tých, ktorí financujú vlastné bývanie hypotékou nepoznajú svoju úrokovú sadzbu.

Ako bude vyzerať rok 2015?

Zatiaľčo po iné roky, je realintý trh na prelome rokov mŕtvy, tento rok tomu tak nie je. Realitky zaznamenávajú zvýšený dopyt po nákupe či predaji nehnuteľností aj v tomto období.

Nízke ceny nehnuteľností, zvýšený dopyt a lacné hypotéky dávajú predpoklad k rastu cien. Možeme teda predpokladať pomalý rast priemerných cien nehnuteľností a to hlavne tých najžiadanejších.

O hypotéky sa báť nemusíme. Trh stále nie je dostatočne saturovaný a ešte stále je tu dosť koláča pre každého. Aj napriek rekordnému predaju hypoték, očakávame ďalší boj o zákazníka. Môžeme teda predpokladať, že hypotéky sa budú predávať za podobné ceny ako je tomu dnes.

Podobne ako tomu bolo v roku 2014, kampaň finančných inštitúcií môžeme čakať aj v inak menej atraktívnych obdobiach roka.

To však nemusí trvať večne. Odporúčame preto zadĺženie sa hypotékou dôkladne naplánovať. Nasledujúce roky môžu sadzby začať stúpať a to bude znamenať aj rast mesačných splátok.

Príliš vysoké hypotéky, ktoré by ste boli schopní splácať iba na hranici svojho príjmu, Vám môžu v budúcnosti spôsobiť problémy.

Tip pre rok 2015

Možno patríte do skupiny ľudí, ktorí si dali novoročný záväzok v súvislosti s realitami. Už či je to rozhodnutie o vlastnom bývaní v byte, presťahovaní sa do vysnívaného domčeka alebo odpredaji pozostalosti po rodičoch.

V prípade, že už ste urobili finálne rozhodnutie, urobte zo začiatku roka svoju výhodu.

Je pravdepobodné, že na trhu sa nájde aj protistrana, ktorá urobila opačné rozhodnutie ako Vy.

Od začiatku roka máte šancu sledovať všetky nové nehnuteľnosti prichádzajúce do ponuky. Myslite však na to, že okrem Vás sa postupne po tej ideálnej ponuke začnú rozhliadať aj ďalší.

Urobte si jasnú predstavu o tom, koľko chcete investovať, alebo za akú cenu budete predávať. Buďte realistickí! Premyslite si, v akej lokalite chcete uskutočniť nákup, a aké parametre by mala mať Vaša nová nehnuteľnosť. Alebo sa zamyslite nad tým, čo urobíte so ziskom predaja.

Samozrejme, pomôcť Vám s tým môžu aj naši makléri.

Nie je nič jednoduchšie ako nám napísať a my Vám radi poradíme.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
Rate this post

4 thoughts on “Realitný trh je na vzostupe, ceny môžu rásť

 1. Andrea

  Dobrý deň,

  aký predpokladáte vývoj hypotekárnych sadzieb na ďalšie roky? Je to momentálne moja dilema, lebo končí mi viazanosť a neviem sa rozhodnúť, či dať ďalšiu na 3roky (2,5%) alebo na 5 rokov (2,7%). Rozdiel v mesačných splátkach je cca 3€, čo je nepodstatné.. otázka je, čo bude po 3 a čo po 5 rokoch. A tiež, ak zoberiem teraz 5 rokov, už sa k 3 rokom nebudem môcť vrátiť. Predpokladám, že po 5.rokoch už bude trh zotavený a sadzby sa zvýšia a ja už nebudem mať na výber a budem musieť brať vysokú sadzbu na 5 rokov.

  Ďakujem, Andrea

  1. Peter Macinský Autor

   Ahoj Andrea,

   V prípade, že sa podarí získať dobrú sadzbu, fix na 5 rokov nemusí byť zlá voľba. Podľa mňa sadzby už nemajú veľmi kam klesať, a ak aj, tak priestor už nie je veľký.

   Samozrejme, konkurenčný boj bude medzi bankami pokračovať, ale aj doteraz veľmi nenasýtený trh s hypotékami sa postupne zapĺňa a aj slováci sa postupne dostanú na štandardné európske čísla v zadĺženosti.

   Zzatiaľ stále patríme ku krajinám s menšou zadĺženosťou obyvateľov, ale zároveň tempo zadlžovania patrí k najrýchlejším. Všeobecne sa v najbližších rokoch predpokladá rast sadzieb. Aj preto už dnes banky po nariadení NBS musia preverovať schopnosť ľudí splácať vyššiu splátku, akú majú teraz a prestali ponúkať 100% hypotéky.

   Ponúkané sadzby sa mi zdajú celkom vysoké, myslím, že by sa dalo dostať aj na menej,. Môžeme to pre Vás prezistiť, viac info v našej finančnej poradni (http://poradna.cashmon.sk).

   -Peter

   1. andrea

    ďakujem za odpoveď. ja už to musím dnes doriešiť. nemám na to vôbec čas, aby som obehávala nejaké iné banky, lebo som bola v zahraničí a zajtra na obed opäť odchádzam.. myslím, že dám na tie 3 roky za 2,5% (mám ešte 2roky štatny príspevok na hypo pre mladých a príspevok od banky, tak to realne budem mať oveľa nižšie). čo som vyčítala prevízie, tak o 3 roky by vraj ešte mali byť vcelku ok sadzby, čo sa už o 5 rokov nedá odhadnúť. Takže po 3 rokoch snáď ešte sa pošťastí na nižšie číslo a budem mať stále možnosť si potom vybrať medzi ďalšou viazanosťou na 3r ana 5r (ak teraz dám 5r, túto možnosť už mať nebudem – teda iba za poplatok skoro 150€)
    Andrea

    1. Peter Macinský Autor

     Držím palce nech to je čo najlepšie a samozrejme ako každému odporúčame, majte popri hypo aj stavebko, ktorým si budete môcť pomôcť pri refinancovaní v prípade, že by Vám ostávala veľká časť hypo (viac ako by bola banka ochotná refinancovať, napr 90% ceny nehnuteľnosti) a kde máte garantovanú výšku úroku pri stavebnom úvere, o ktorý môžete požiadať už po dvoch rokoch od založenia. Prajem pekný deň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *