Refinancovať hypotéku môžete kedykoľvek

5/5 - (7 votes)

Hovorí sa, že klienti sú najšťastnejší, keď im schvália hypotéku… A potom z účtu odíde prvá splátka.

Áno, stávajú sa prípady, kedy je klient rád, že vôbec nejakú hypotéku dostal. Iný zase “nerieši”, ide do banky, v ktorej má už roky bežný účet v domnení, že tam dostane najlepšiu ponuku. A niekto chce zase ušetriť čas (a zvyčajne ušetrí aj peniaze) a využije služby sprostredkovateľa.

Tak či onak, na konci je klient s dlhom “na krku”. V lepšom prípade si zapamätá, akú dostal úrokovú sadzbu a na akú dobu je fixovaná. Vydýchne si, že najbližších X rokov sa tým nemusí zaoberať. A týmto nastavením v hlave sa pokojne môže stať, že počas tejto doby prerobí.

Ako je to možné? Jednoducho, vývojom na trhu. V čase písania tohto článku sú úrokové sadzby na historických minimách. Klienti tak môžu mať hypotéku s úrokom od 1%. Viem, nepotrvá to do nekonečna, v pláne je postupné zvyšovanie. Preto je na mieste otázka, či a ako sa dá táto situácia využiť v prospech klienta. Odpoveď: jednoznačne áno. To “ako” je už zložitejšie :).

Nechce sa Vám znova toto riešiť? Ste radi, že úverovú byrokraciu máte za sebou? V poriadku, chápem, minimálne sa však oplatí zájsť do svojej banky a opýtať si prehodnotenie úrokovej sadzby. Často sa stane, že dostanete najnižšiu možnú ponuku v danej banke.

Pozor, ak máte hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých “po starom”. Príliš skoré refinancovanie sa neoplatí kvôli tomu, že príspevok je potom potrebné vrátiť. Dá sa to ale vhodne načasovať.

Ak už hypotéku nejaký ten piatok platíte a za ten čas vám pribudli aj iné dlhy, je možné využiť nízke úrokové sadzby a spojiť všetky úvery do jedného- hypotéky. Týmto spôsobom klesne mesačná splátka. Ušetrené peniaze si potom môžete odložiť na tvorbu úspor alebo aj na predčasné splatenie a bývať naozaj vo vlastnom skôr než o 30 rokov.

Tak čo? Idete si skontrolovať svoje úverové zmluvy?

The following two tabs change content below.
Som mamka dvoch chlapcov a podnikať som začala počas rodičovskej dovolenky. Do sveta financií ma priviedla vlastná životná situácia a potreba skutočne rozumieť produktom, ktoré využívam. Viac o mne: https://www.facebook.com/viktoria.paluchova

Najnovšie príspevky od Viktória Paľuchová (pozri všetky)

5/5 - (7 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *