Účtovníctvo je pre každého, nielen pre firmy

5/5 - (1 vote)

Na portáli Cashmon.sk pre Vás už tretí rok prevádzkujeme finančný denník, kde si každý môže účtovať vlastné financie. Je to jednoduché a služba je zadarmo.

Firmy a podnikatelia investujú nemalé prostriedky do vedenia účtovníctva. Nerobia to len preto, že im to prikazuje zákon. Účtovníctvo patrí k základným manažérskym nástrojom.

Je ťažké predstaviť si fungujúcu spoločnosť bez kvalitne vedeného účtovníctva. Informácie, ktoré ponúka dobre vedený finančný prehľad sú pre firmy nevyhnutnosťou.

Na základe týchto informácií sú firmy schopné robiť rozhodnutia – od bežných operatívnych (kedy a koľko tovaru nakúpiť alebo za akú cenu a s akou maržou predávať) až po tie naozaj veľké (otvorenie novej pobočky alebo hromadné prepúšťanie zamestnancov).

Okrem rozhodovania a plánovania môžu informácie z účtovníctva slúžiť aj pri získavaní konkurenčnej výhody. A v neposlednom rade, šikovné účtovanie môže ušetriť obrovské peniaze (viď Google a ich účtovné sídlo v Írsku kvôli nízkemu DPH).

Osobné účtovníctvo sa hodí aj Vám

Pri firmách a spoločnostiach sú vyššie spomenuté okolnosti väčšinou jasné. Rozmýšľali ste však už niekedy nad kontrolou vlastných financií?

Pravdepodobne áno. Dovolíme si to tvrdiť aj na základe prieskumu, ktorý sme realizovali ešte v roku 2013.

Práve pre ľudí, ktorí by si radi viedli finančnú evidenciu, sme stvorili Cashmon – finančný denník.

Používanie denníka je jednoduché a zvládnete ho aj Vy. Najdôležitejšie je však začať. Časom si môžete spôsob práce a organizácie svojich záznamov upraviť.

finančný denník

Cashmon finančný denník

Práve možnosť úplne vlastného nastavenia celého denníka považujeme za jednu z najväčších výhod. Niekto možno preferuje detailné kategorizovanie výdajov, iný môže denník využiť pre manažovanie projektov alebo malého podnikania.

Finančný denník je určený pre kohokoľvek. Hodiť sa môže študentom, mamičke na materskej, ale aj obyčajnej rodine či živnostníkovi.

Prečo by ste mali mať prehľad?

Je oveľa príjemnejšie míňať s pocitom, že si to môžete dovoliť. A tým nemyslíme prípady, keď peniaze nie sú problém.

Vďaka osobnému účtovníctvu získate prehľad o tom, ako narábate s peniazmi. Ste stále v mínuse? Máte dlhodobo prečerpaný účet?

Už po niekoľkých týždňoch používania denníka sa možno dozviete prečo.

Evidencia je dobrá aj vtedy, keď nemáte pamäť ako slon. V denníku sa viete spätne pozrieť kedy ste vykonali určitú úhradu, prípadne koľko ste platili za konkrétnu službu či nákup.

Pôvodná myšlienka

Myšlienka pre vznik portálu vzišla postupne z potreby viesť si nejaký druh jednoduchého osobného účtovníctva.

Existujúce riešenia pritom nespĺňali naše požiadavky.

Jednou z možností je viesť si finančný prehľad v exceli. Možno ste už niečo podobné skúšali aj Vy.

Pokiaľ nie ste expertom na tabuľkové kalkulátory, čoskoro prídete na to, že excel je nepohodlný a náročný na ovládanie. Zistiť tak, koľko ste na čo minuli v daný mesiac, môže byť oveľa ťažsie ako sa na prvý pohľad zdá.

Náročnosť používania stúpa s množstvom pribúdajúcich dát a požiadaviek. Nehovoriac o tom, že keď po čase chcete urobiť nejakú úpravu, vznikajú ďalšie problémy.

Inou možnosťou je zakúpiť si už existujúci účtovný program. Lenže tie sú väčšinou robustné a ponúkajú množstvo funkcií, ktoré nikdy nevyužijete.

problém s excelom

práca s Excelom môže byť frustrujúca

Ak tam náhodou chýba funkcionalita, ktorá by Vám zjednodušila život, máte smolu. Riešenia sú často konečné.

Keďže sa nám nepodarilo nájsť vhodné riešenie, vytvorili sme si svoje. Nuž a keď je už na svete, prečo sa s ním nepodeliť?

Cashmon zvládnete ovládať aj Vy

Pri programovaní finančného denníka sme si určili dve priority. Finančný denník musí byť jednoduchý a bezpečný.

Ovládanie Cashmonu si môžete vyskúšať v deme na stránkach denníka a venovali sme mu aj niektoré články.

Pridávanie nových záznamov a ich kategorizácia sú základnou činnosťou, venovali sme sa jej tu, ale najlepšie je vyskúšať si to na vlastnej koži (klávesnici ;)).

Samostatná časť denníka sa venuje vyhodnocovaniu Vašich záznamov. V dobe vytvárania sme hľadali peknú technológiu vykresľovania grafov a niečo sme o nich písali aj tu.

Myslíme si, že doteraz si poctivo plnia svoju úlohu.

Bezpečnosť finančného denníka

Kapitolou samou o sebe je bezpečnosť finančného denníka.

Krátko po tom, ako sme oznámili spustenie denníka, sme písali o bezpečnosti a ochrane súkromia na našich stránkach. Strážime Vaše súkromie a to aj napriek tomu, že Vašu identitu nepoznáme.

Môžeme povedať, že našu službu preveril aj čas. Od spustenia v máji 2013 sme riešili niekoľko incidentov a výpadkov služby, zatiaľ vždy úspešne.

Na stabilite celého portálu si dávame naďalej záležať a i v tejto chvíli pracujeme na nových serverových riešeniach.

Priatelia, mať finančný prehľad je ako pravidelne si umývať zuby. Viesť si aspoň základnú finančnú evidenciu je jednoducho dobrý zvyk.

Možno Vaši starí rodičia alebo rodičia doteraz využívajú pero a papier. Na stránkach denníka máte možnosť získať svoj plne prispôsobiteľný denník. Dostupný ho máte online, kedykoľvek a kdekoľvek.

Veríme, že účtovníctvo nie je len pre firmy. Online finančný denník sa môže stať šikovnou pomôckou aj pre Vás. Budeme veľmi radi ak to bude tak. A veľmi radi si vypočujeme aj Vaše názory ako našu službu ďalej vylepšovať.

Online finančný denník nájdete na adrese
dennik.cashmon.sk.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *