Znalecký posudok: Keď cena nie je hodnota

4.4/5 - (18 votes)

Viacerí ste sa nás pýtali, ako funguje znalecký posudok k hypotéke. Keď kupujete bývanie, je dobré poznať tipy a triky o tom, ako si ho správne vybaviť, ako ho použiť, a že ho netreba zahodiť. Veríme, že sa Vám aj vďaka týmto informáciám bude ľahšie riešiť Vaše nové bývanie.

Na čo je to dobré

Cena akejkoľvek veci sa dá presne určiť len v momente jej predaja. Ak existuje kupujúci aj predávajúci, ktorí sa dohodli na určitej hodnote vyjadrenej v peniazoch, je cena určená touto dohodou.

V prípade hypoték je to trošku komplikovanejšie. Tu vstupuje do vzťahu kupujúceho a predávajúceho banka. Banka kupujúcemu požičia peniaze, ale chce, aby dlžník za tieto peniaze ručil nehnuteľnosťou. V prípade problémov so splácaním má banka záložné právo na nehnuteľnosť, ktorú môže speňažiť.

Ako ale banka vie, koľko je nehnuteľnosť hodná? Celkom presne jej to povie Znalecký posudok.

Koľko stojí znalecký posudok

Cena za vypracovanie znaleckého posudku k hypotéke v prvom rade závisí na type nehnuteľnosti. Do posudku na byt investujete od 90 do 130 €, pri domoch je to okolo 250€. Cena posudku ale závisí od znalca, lokality, hodnoty nehnuteľnosti a hlavne Vašej dohody so znalcom.

Preplatíme, vybavíme, oceníme

Banky ponúkajú klientom v rámci marketingových akcií rôzne možnosti ako, niekedy zdanlivo, ušetriť na posudku. Ponúkajú preplatenie posudku, vybavenie posudku, alebo interné ocenenie.

Banka preplatí

Ak banka ponúka, že niečo zaplatí za Vás, treba byť veľmi ostražitý. Závisí to od banky a aktuálnej akcie, ale niekedy preplácajú len časť ceny znaleckého posudku, niekedy musí byť znalecký posudok vypracovaný bankou určeným znalcom, a niekedy sa to naozaj oplatí. Treba si zistiť presné podmienky akcie a spočítať si to. Banka zvyčajne tieto náklady ukrýva do iných poplatkov, alebo úrokovej sadzby. Navyše, ak budete žiadať o hypotéku vo viacerých bankách, plateniu znaleckého posudku sa nevyhnete. Banka Vám totiž znalecký posudok, ktorý zaplatila, neposkytne pre inú banku. Z praxe vieme, že hodnota nehnuteľnosti v znaleckom posudku, ktorý zaplatila banka, je veľmi často nižšia než v posudku, ktorý si klient zabezpečil sám.

Zaujíma Vás viac o hypotékach? Prečítajte si miniseriál venovaný hypotékam

Banka zabezpečí

Ak je banka ochotná zabezpečiť znalca, znamená to pre klienta o jeden, dva telefonáty menej, kým by si znalca našiel sám. A opäť je tu riziko, že hodnota v posudku bude nižšia, než ak by si klient dal námahu s hľadaním znalca.

Banka ocení

V minulosti bolo bežné, že banka ocenila nehnuteľnosť interne, teda že sa nevypracoval štandardný znalecký posudok, ale banka použila vlastné metódy (aktuálne ceny na trhu, cenové mapy a iné).

Interné ocenenie nehnuteľností už banky v prípade hypotekárnych úverov neposkytujú, dôvodom je zákon o úveroch na bývanie, ktorý nariaďuje ocenenie nehnuteľnosti znalcom.

Nie je záväzný

Asi najviac prekvapivé je, že znalecký posudok, nech už je zaplatený kýmkoľvek, nie je pre banku záväzný. Tá môže takzvanou supervíziou znaleckého posudku predpokladanú hodnotu nehnuteľnosti znížiť. A tým aj skomplikovať vybavenie hypotéky.

Umelé navýšenie

Často sa stretávame s názorom: „Znalec je známy, on mi posudok navýši.“ To ale opäť nie je dobrá cesta, pretože svojho „známeho“ vystavujete riziku, že v budúcnosti budú jeho posudky bankou automaticky znížené, alebo rovno odmietnuté. A Vám to tiež zväčša nepomôže, pretože banka hodnotu z posudku môže znížiť ešte viac, ako by bola jej hodnota v nenavýšenom posudku.

Ako to prebieha

Keď sa so znalcom dohodnete, ten príde do bytu či domu, opýta sa na niekoľko základných údajov o stavbe (rok výstavby a kolaudácie, použité materiály, rozlohy miestností, občiansku vybavenosť a iné) a urobí fotodokumentáciu.

Ocenenie potom trvá niekoľko dní. Znalec Vám dá dve alebo tri papierové vyhotovenia a jedno alebo dve CD. Ak viete, že budete znalecký posudok potrebovať vo viacerých bankách, znalci za malý poplatok vytlačia viac vyhotovení. Je dobré si CD s posudkom a aspoň jednu papierovú verziu ponechať pre prípad refinancovania. Niekedy banke stačí starší znalecký posudok a nové fotografie. Či banka ponúkne túto možnosť a aký starý posudok banka akceptuje, si určuje sama. S trojročným posudkom zväčša pochodíte, päťročný už býva neakceptovateľný.

Záver

Najlepšie je nájsť si znalca sám. Ale v prípade, že je hodnota nehnuteľnosti k požičanej sume postačujúca (LTV nad 60%), alebo ak má klient dostatočnú rezervu vlastných zdrojov, nie je problém akceptovať aj nižší posudok a nechať to na banku.

Vždy to však treba zvážiť, zistiť presné podmienky a presne prepočítať všetky možnosti. Ako pri všetkom vo finančnom svete.

The following two tabs change content below.
Som prispievateľom Cashmon.sk a aktívnym členom tímu Ako vyhrať nad systémom. Venujem sa osobným financiám - hlavne problematike bývania. Dôraz kladiem na servis klientov. Pretože vzťah sa podpisom zmluvy iba začína.

Najnovšie príspevky od Michal Kohoutek (pozri všetky)

4.4/5 - (18 votes)

55 thoughts on “Znalecký posudok: Keď cena nie je hodnota

 1. stanka

  dobry den,
  mame vo vyhlade dom. od znamych vieme ze ZP je na 70 000 eur, predavajuca cena je 123 000 eur.
  da nam banka uver 123 000 eur ako si pan ziada? rozumieme ze 10-20% mame mat vlastnych tzn da nam banka cca 99 000 eur ak je posudok na ovela nizsiu sumu?

  1. Peter Macinský

   Zdravim Stanka. Musim povedat, ze ide o extremny nepomer medzi posudkom a kupnou cenou, asi to nebudete chciet pocut, ale uvazoval by som o inom dome.

   Predajna cena sa zda byt neprimerana.

   Banky si pozeraju kupnu cenu a znalecku hodnotu, standardne vychadzaju z nizsej sumy. Cize tu by bolo financovanie 80 % ale z kupnej ceny, nie z posudku.

   Predsalen je tu aj banka, ktora pozera IBA na posudok. Budete mat vsak na vyber len jedno riesenie a je to teda na zvazenie. Banku prezradim emailom, nechcem ich bonzovat :-)

   – Peter

 2. Bohdan Ihnačák

  Ahoj, my sme boli v situácií, kedy sme chceli hrozne jeden dom ale cena nám prišla príliš vysoká a povedal to aj znalec. Dohodli sme sa s majiteľkou, že si vybavíme vlastný znalecký posudok. Prešli sme rôzne fóra, návody https://www.nasdomov.sk/ako-vybavit-znalecky-posudok/ a iné diskusie. Nakoniec majiteľka pristúpila na sumu v našom znaleckom posudku. Šlo o rozdieľ cca 7000 € a to nie je málo :). Držím palce s vybavovaním predaja!

  1. administrator

   Dobry den Milan,

   Na CD sa nachadza vzdy minimalne HYP subor, kde je elektronicky spracovany posudok. Moze sa tam nachadzat aj pdf posudku, prilohy a dalsie. V posudku sa uvadza aktualna hodnota nehnutelnosti, tj ak ide napr o rozostavanu nehnutelnost (dom), tak aktualna hodnota. MOZE sa tam nachadzat aj buduca hodnota domu v standarde, idealne je o to znalca poziadat. Ak tam nie je, da sa dopocitat, pretoze v posudku bude uvedena okrem aktualnej hodnoty aj miera rozostavanosti. Tj ak bude hodnota 100 000 eur a rozostavanost 50 %, tak viete ockavat 200 000 buducu hodnotu. Pri vystavbe je jedna banka, ktora vie pracovat s buducou hodnotou a rozpoctom, ak chcete pomoct s uverom kludne mi zaslite kontakt a ozveme sa.

   Pekny den prajem.

 3. Veronika

  Dobrý deň,
  brala som v banke uver ktorý je zabezpečený dvoma nehnuteľnosťami,nakoľko som vyplácala aj iný záväzok.Teda na úvere figuruje kupovana nehnuteľnosti (dostala som 100%financovanie) a ina.Potrebujem z úveru vyňať tu druhu a Hypo nechať len na kupovanej.Vzhladom na cenu nehnuteľnosti len na internete podľa výpočtu by 3iz prerobený byt v Petržalke vychádzal na najmenej 169500€,zostatok úveru je 136000€,rada by dm ho preniesť do inej banky.Myslite že pokial by vyšiel nový ZP na tých 169000€ bolo by to pre banku do 80%LTV akceptovateľné alebo drasticky zníži cenu posudku a ja tým pádom budem musieť ponechať na úvere aj druhu nehnuteľnosť.Ucelom je hlavne vyhodiť druhu nehnuteľnosť a znížiť splátku,zabezpečiť poistenie úveru.dakujem za názor.Veronika

  1. Peter Macinský

   Dobry den Veronika,

   Prave teraz sme podobny ukon realizovali u ineho klienta, nemyslim si, ze by to mal byt nejaky velky problem pri dobrom posudku. Samozrejme este musi byt v poriadku aj prijem, v opacnom pripade by nebol mozny refinanc, ale dala by sa banka poziadat iba o vypustenie nehnutelnosti.

   Kludne mi napiste sukromnu spravu alebo tu odkial ste a mozeme Vas pripad pridelit najblizsiemu obchodnikovi, ktory Vam s tym rad pomoze.

   Pekny den zelam.

 4. Zuzana

  Dobrý deň
  Predávame rodinný dom a chcela by som sa Vás opýtať ak je cena podľa znaleckého posudku vyhodnotená na hodnotu 76 000€, môže byť kúpna cena o 9 000€ vyššia t.j. 85 000 € ?

  Ďakujem za odpoveď

 5. janus

  Prosím Vás, je možné, že znalec ohodnotí rozost. rod dom s pozemkom v meste na sumu 125 000 eur (kúpna cena skolaudovanej nehnuteľnosti je 190 000 eur) a supervízor v banke na 85 000 eur? Hypotekárny certifikát máme schválený na 128 000 eur.
  Aktuálna max. výška hypotéky, kt. nám može banka poskytnúť je 70 000 eur. Nieje takýto postup zavádzajúci?
  Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  1. Michal Kohoutek Autor

   Dobrý deň.
   Žiaľ, ako píšem v článku, znalecký posudok nie je pre banku záväzný. Pri drastickom znížení, aké popisujete, by som pátral po dôvode. Možno má s danou lokalitou banka nejaký dlhodobý problém, možno je kúpna cena neadekvátna. Ak je to ešte možné, podal by som žiadosť aj v inej banke.

 6. Eniko

  Dobry den.Mam kupeny pozemok na KZ je suma 5000€ v realy som platila 32000€.Ziadam banku o prefinancovanie pozemku80% s tym ze postavim dom.Este nemam stav.povolenie.Znalec pozemok ohodnotil na 32000€ .Banka odo mna ziada cestne prehlasenie alebo nieco preco je rozdiel taky vysoky.Viete mi nejako poradit co tam napisat? Predavajuci trval papierovo na tejto sume…Dakujem

 7. Peter

  Dobrý deň.Ked si beriem z banky hypotekárny úver banka z akej ceny vychádza z kúpnej ceny alebo zo znaleckej ceny?Ďakujem za odpoveď.

  1. Michal Kohoutek Autor

   Dobrý deň. Banka vychádza z nižšej z týchto dvoch cien. Výnimkou môže byť predaj v rámci rodiny, kde kúpna cena môže byť tá nižšia, ale banka bude brať do úvahy znalecký posudok.

 8. Ivan

  Dobrý deň s manželkou si berieme hypotéku na výstavbu rodinného domu, aby nám vyšla požadovaná hypotéka museli sme založiť dva rodinné domy ktoré vlastníme. Dali sme vypracovať znalecké posudky na spomínané nehnuteľnosti . Znalec ocenil manželkin dom na sumu 24000€ a môj dom na 57000€. Znalec nám dal obidve nehnuteľnosti do jedného posudku čo nám neakceptovala banka slsp. Znalecké posudky sme boli nútený rozdeliť na dva samostatné. Po rozdelení znaleckých posudkov sa cena za manželkin dom zvýšila v priebehu mesiaca z 24000 na 32000€ a na mojom dome zase klesla hodnota z 57000 na 43000€. Manželkin dom prenajimame s tým že s nájomcom sme dohodnutý že dom odkúpi do 2 rokov. A teraz by sme mali na vás otázku keď budeme predávať manželkin dom za 25000€ a znalecký posudok je spravený na 32000€ či s tým banka nebude problém pri zrušení záložného práva. Dakujem

  1. Michal Kohoutek Autor

   Dobrý deň, Ivan.
   Jediné pravidlo, ktoré treba dodržať je, aby v každom momente bol úver menej ako 80% z hodnoty zabezpečenia. Banky nemajú problém s výmenou zabezpečenia, pokiaľ postačuje jeho hodnota. Berie sa hodnota podľa znaleckého posudku, nie cena, za ktorú manželkin dom predáte. Takže ak do úveru vstúpil manželkin dom s hodnotou 32000€ podľa posudku, musí ho nahradiť nehnuteľnosť s hodnotou 32000€. Že dom potom predáte za 25000€, je už banke jedno.

 9. Martin

  Dakujem Vam za clanok. Odzrkadluje cena stanovena znalcom trhovu cenu?
  V mojom pripade ide o vyplatenie podielu surodennca v generacnom RD. Aktualne ceny na m2 v danej lokalite a case sa daju zistit cez realitky. Nechcem vsak aby cena stanovena znalcom bola manipulovana v prospech jednej strany, tak aby bola nizsia ako je trhova cena v danej lokalite.

  1. Peter Macinský

   Dobre ranko Martin,

   Ulohou znalca je prave stanovit trhovu cenu, takze zjednodusena odpoved znie ano.

   Samozrejme sucastou hodnotenia nehnutelnosti je aj vlastny nazor znalca, ktory ma istu vahu v nahodnoteni nehnutelnosti. Znalci sa mozu hybat v nejakych limitoch. To znamena, ze ak ma dom realnu trhovu cenu 100 tisic eur, moze sa stat ze jeden znalec ho oceni na 95 tisic a iny na 105 tisic. Ohodnotena hodnota by vsak mala odrazat realitu.

   Zelam pekny den.

   1. Martin

    Dakujem Vam za odpoved. Asi bude nevyhnutne vypracovat „nezavisle“ posudky vsetkymi zucasnenymi stranami a vysledok spriemerovat.

 10. Michal

  Dobré ráno.
  Chcem sa opýtať. V jednej odpovedi ohľadom financovania stavby z hypotéky ste sa vyjadrili vynechať SLSP. Zaujímalo by ma prečo. S priatelkou sme presne otial brali hypotéku na stavbu, s tým, že sme založili rodičovský dom. Dom máme pod strechou a chceli by sme naň preniesť ťarchu a dúfame že nám aj o niečo navýšia hypotéku, prípadne spomínali postupné financovanie, ale na detaily som sa nepýtal. Aj by ste vedeli odporučiť finančného poradcu v oblasti realít. Ďakujem

  1. Michal Kohoutek Autor

   Dobrý deň, Michal.
   Vo Vašom prípade ste založili inú nehnuteľnosť, než len tú, ktorú práve staviate. To je samozrejme na financovanie lepší prípad a komentár z mája 2018 sa takejto kombinácie netýkal.
   Presun zabezpečenia úveru nie je problém, pokiaľ hodnota zabezpečenia bude postačovať (80% aktuálneho dlhu).
   Pri navýšení sa preveruje okrem nehnuteľnosti aj príjem a účel. Budem Vás kontaktovať emailom.

 11. verca

  Dobrý deň, máme záujem o kúpu domu. Dali sme si vypracovať znalecký posudok, ktorý ale vyčíslil jeho hodnotu o 15tis eur nižšiu ako je predajná cena domu. Znalec nám dokonca nacenil dom už v hodnote, akú bude mať ak ho ešte dozariadime. Aký rozdiel v hodnote predajnej ceny a hodnoty v znaleckom posudku je bežný (obvyklý, normálny)? Pokúsili sme sa cenu u kupujúceho znížiť, ale samozrejme neúspešne. Dom sa nám ozaj páčil, o to nás to mrzí viac. Prečo by sme mali platiť za niečo hodnotu 100, ak to má iba hodnotu 85? Lebo trh? Už sa nám to stalo druhý krát.

  1. Michal Kohoutek Autor

   Dobrý deň.
   Odpoviem príkladom z praxe: Klient kupoval pozemok za 42 000€. Jeho hodnota podľa znalca bola 26 000€. Klient pozemok kúpil, pretože to bol jeden z posledných pozemkov, kde sa v danej obci ešte dalo stavať. Toto bol parameter, ktorý znalecký posudok nezohľadňoval.
   Cena naozaj nemusí byť hodnota. Znalecký posudok nie vždy zahrnie všetko. A je na Vás, či ste ochotní zaplatiť 100 000€, či má tento dom pre Vás takúto hodnotu aj napriek tomu, že znalcovi vyšlo 85 000€. Obvykle je rozdiel tak do 10%, tu je to až 17%. Ale je to individuálne. Niekedy aj predávajúci prestrelia cenu, neviem, či je to tento prípad.

   Nepríjemné ale je, že banka vychádza z nižšej z hodnôt, teda z 85 000€ a hypotéku poskytne do výšky 80%, teda 68 000€. Existujú riešenia, ako dofinancovať zvyšok, ale to už nie je na jeden komentár.

 12. Lubo

  Dobrý deň,
  chceme kúpiť pozemok za cenu 59000, s plánovanou neskoršou výstavbou domu. Odhad od znalca ešte nemáme, ale pozemky v danej lokalite sa pohybujú ešte vyššie. Chcem sa spýtať koľko percent financovania môžeme získať od banky ? Respektíve koľko percent bežne dávajú na pozemky ?

  Ďakujem

  1. Michal Kohoutek Autor

   Dobrý deň.
   V prvom rade by mal byť pozemok podľa územného plánu určený na výstavbu a mať vysporiadanú prístupovú cestu. Potom to závisí napríklad od inžinierskych sietí či lokality.
   Financovanie býva okolo 50 – 60% (z nižšej z kúpna cena / hodnota podľa posudku). V ojedinelých prípadoch aj viac.
   Pri financovaní výstavby domu Vám veľmi odporúčam využiť služby poradcu (možno už pred samotnou kúpou pozemku), je to trochu zložitejší proces. Pozrite si náš článok na túto tému.

 13. Dana

  Dobrý deň prosím vás mohli by ste mi poradiť čítam komentáre a som stoho zmätená máme záujem o dom cena domu je 70000€ ale znalecký posudok to dal hodnotu domu na 75000€ koľko nám požičajú v banke keď len dávajú 80% stého predávajúcej sumy to znamená že 60000€ a nemá vlastné prostriedky fanacne tak že tých 10000€ to dofinancovanie ale aká tam bude splátka dáva banka aj 90%dakujem

  1. Michal Kohoutek Autor

   Dobrý deň.
   Banka poskytuje standardne hypotéku 80% z nižšej sumy (znalecký, kúpna cena).
   Vo Vasom prípade 0,8 x 70000 = 56000.
   Či je dofinancovanie je možné až do 100% kúpnej ceny, závisí to od toho, ako Vás banka posúdi.
   Ak to je možné, splátka takého dofinancovania sa môže pohybovať od 77€ do 220€ mesačne. Je to naozaj veľmi individuálne.
   Pokojne sa ozvite na kohoutek.michal@gmail.com a viem sa pozrieť na Váš konkrétny prípad.

   Ďakujem.

 14. martina

  dobry den mame zaujem o dom cena domu je 35000 pozemok ma 700m stvorcovych je to stary dom v hornej porube okres ilava je mozne aby znalec dal aspon 45000 hodnotu nakolko banka da uver len 80 percent z hodnoty.dakujem

 15. Nikola

  Dobrý deň, so snúbencom by sme chceli kúpiť rodinný dom na HÚ. Snubenec je živnostník. Ako postupovať? Môžete ma kontaktovať emailom?

  S pozdravom

 16. Veronika Štefanisková

  Dobrý deň, manžel v apríli 2016 dostal darom byt od mamy, vtedy však nebol vypracovaný znalecký posudok, byt bo lv pôvodnom stave. Chceme ísť do väčšieho bytu a tento darovaný máme v úmysle predať. Realizovali sme v ňom aj rekonštrukciu. Manžel ale nebude oslobodený od dane z predaja, chcem sa opýtať či je teda možné určiť hodnotu bytu za rok 2016, aby si mohol znížiť daň a vypracovanie znaleckého posudku spätne?
  Ďakujem Vám za odpoveď

  1. Peter Macinský

   Dobry den Veronika,

   Znalec Vam vie vypracovat posudok na hodnotu, ktoru mal byt v case darovania.

   Dalej citujem pravnikov v obdobnom pripade:

   1. Nakoľko Váš otec nehnuteľnosť vlastnil viac ako 5 rokov, v prípade predaja predmetnej nehnuteľnosti Vami ako obdarovaným a predávajúcim výdavkom je cena podľa znaleckého posudku v čase darovania.

   2. Ďalšie výdavky, okrem už uvedeného v bode 1.), ktoré by ste si mohli uplatniť v prípade predaja predmetnej darovanej nehnuteľnosti je napr. aj cena zaplatená za znalecký posudok, správny poplatok za kataster, poplatky za overenie podpisov, finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu nehnuteľnosti v čase od darovania až do jej predaja, vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely.

   Ak by ste potrebovali kontakt na znalca alebo pomoc a uverom alebo cimkolvek inym kludne sa ozvite :)

   Prajem pekny den.

 17. Michal

  Dobry den, kupujeme dom v okoli HC za 110000 € a chceme si brat hypotekarny uver, asi vo vyske 100000 € ak to bude mozne. Chceme sa spytat, ci nam viete odporucit nejakeho znalca kvoli posudku a co by to priblizne stalo a ako dlho by sa vypracovaval. Dakujeme

 18. Eva

  Dobrý deň, prosím, ak by ste mi mohli poslať kontakt na osvedčeného znalca, znalcov zo ZA. Mam otázky : Koľko ks vyhotovení posudku a počet CD je znalec povinný nám odovzdať? Asi koľko dní trvá vypracovanie posudku stredne veľkého rodinného domu a približne cena? Dá sa v budúcnosti od toho istého znalca vyžiadať kópia už kedysi spraveného posudku, kde by doplnil prípadne zmeny za účelom ďalšieho použitia? Ďakujem.

  1. administrator

   Dobry den,

   Kontakt na nejakych znalcov Vam zasielame do emailu. Znalec nie je povinny, ale moze Vam odovzdat tolko poctov vyhotoveni a CD na kolko sa dohodnete. Standardne sa odovzdavaju 3 kusy a 1 cd. Priblizna cena bude okolo 200-250 eur. Znalci su dost vytazeni, najtazsie je dohodnut si termin obhliadky nehnutelnosti, potom to uz netrva vacsinou viac ako tyzden. Kopie Vam znalec v pohode na vyziadanie dopracuje, vacsinou za nejaky mensi poplatok.

   Ak sa pustate do hypoteky a potrebujete s tym pomoct, kludne sa ozvite.

   Pekny den zelame :)

 19. Martin

  Dobrý deň, som zo ZA a v blízkej dobe plánujem rekonštrukciu rodičovského bytu na ktorý budem brat hypouver. Preto sa chcem touto cestou spýtať či by ste mi vedeli dat odporúčanie pripadne na kontakt na nejakeho znalca z okolia. Za odpoveď vopred ďakujem

 20. Lubo

  Dobry den,

  mal by som otazku. Chceme zalozit rodicovsku nehnutelnost na vystavbu mensieho domu. Ak by hodnota zalozenej nehnutelnosti bola 100 000 EUR a nam staci na vystavbu 80 000 a poziadali by sme o 100 000 EUR, je potrebne dokladovat nejako specialne 20% vlastnych finanancii, kedze napr. tych 20 000 (100 000 – 80 000) nepotrebujeme?

  Dakujem

  1. Peter Macinský

   Dobry den,

   Vystavba domu na hypo patri k najkomplikovanejsim veciam, ktore mozete s bankou riesit. Silno odporucame zapojit financneho poradcu :)

   Odporucame riesit to len s troma bankami z velkej stvorky. Vyhnite sa SLSP. Detaily skor emailom alebo osobne.

   Pri hodnote zabezpecenia 100 000 sa uz velmi nebudete vediet dostat na financovanie do tejto vysky, tj 100 %. Skor 90 %, idealne 80 %. Ak bude na vystavbu stacit menej, tak opat zalezi od banky. Niektore to vedia urobit v ramci investicneho zameru, sleduju ake percento z poziadanej hypoteky je „bez ucelu“, tj nesuvisi priamo s vystavbou. V tomto pripade to vychadza na 20 %, co by mohlo byt priechodne. Napriklad VUBka.

   Tych 20 bude problem skor z pohladu LTV ako to, ze by ste to museli nejako dokladovat.

   Verim, ze takato odpoved zatial staci :)

   Pekny den,

   PK

 21. Lucia

  Dobrý deň prajem,
  chcela by som sa opýtať, s mužom si ideme kupovať byt. Žiadosť o uver podaná a už je dohodnutý aj znalec…a moja otázka znie, čo sa stane, ak nakoniec tu nehnuteľnosť nebudeme chcieť? Platí sa dajaká pokuta znalcovi? Rezervačný poplatok za nehnuteľnosť sme ešte nemuseli dávať.

  Ďakujem za skorú odpoveď

  1. Peter Macinský

   Dobry den,

   Znalec len ocenuje nehnutelnost, s dalsim nakladanim s nehnutelnostou nema nic spolocne.

   Ak nebudete chciet nehnutelnost, tak jediny kto s tym moze mat problem je predavajuci resp. zastupujuca realitna kancelaria, podla Vasej dohody ohladom priebehu predaja nehnutelnosti.

   V pripade, ze by ste od kupy odstupili, nezabudnite aj stiahnut ziadost o hypo z banky.

   Pre viac informacii ma kludne kontaktujte emailom, kontakt najdete na http://www.peterkovac.eu :)

   Pekny den,

 22. Michaela

  Dobry den,

  Je bezne, aby mal zrekonstruovany 54m podkrovny byt s balkonom v BA – Stare Mesto znalecky posudok o 20 tis. nizsi, ako je predajna suma?

  Posudok bol vypracovany pred 3 tyzdnami.

  Nie je skor beznejsie, ze je predajna cena nizsia ako hodnota podla znaleckeho posudku?

  S priatelom hladame byt a dost nas takyto rozdiel zaskocil.

  Dakujem.

  1. Peter Macinský

   Dobre rano,

   Znalecky posudok by mal odrazat trhovu cenu, takze ten rozdiel je naozaj velky.

   Dalo by sa to pochopit este v tom pripade, keby napr posudok nerobil majitel/zaujemca sam pre seba ale robila ho banka.

   1. Michaela

    Dakujem pekne za rychlu odpoved.

    Znalecky si praveze nechal vyhotovit majitel :)

    Uvidime, ako sa to nakoniec vyvrbi.

    Prajem pekny den.

 23. Ondrej

  Dobry.Mam na vas otazku a čo keď banka mi schvalila hypouver na nejaki byt ktory som nekupil a teraz tem uver zostal na kupu ineho bytu ktory ma menšiu hodnotu ako tem schvaleny hypouver ktory zostal na kupu bytu?Vlastne otazka ktora mňa zaujima či keď npr.mam schvalene 51000 a kupim byt za 49.500 a keď znalec povie že tem byt ma hodnotu 45000 budem misieť dofinancovať z vlastnych zdrojov ty hypoteku alebo bude stačiť že som si vybral byt do tych 51000.?

  1. Peter Macinský

   Dobry den Ondrej,

   Predpokladam, ze zakladate kupovanu nehnutelnost – byt? V tom pripade banka posudzuje aj nehnutelnost a na novy byt musite uver nechat preschvalit. Podmienky sa upravia podla kupnej ceny a ohodnotenia bytu, takze nemozete vychadzat z predoslej sumy ;(

   Keby ste zakladali nieco ine a 51 tisic Vam schvalili na zaklade prijmu, tak by bola situacia trochu ina.

   Kludne sa nam ozvite a pomozeme vyriesit uver. Dofinancovanie moze byt aj take drahe ako cela hypo, v decembri sme mali hned mali viac pripadov, ked splatka hypo bola 180 eur a 10000 dofinancovanie 160 eur. Takze treba davat pozor na to ako dofinancujete :)

   Pekny den prajem.

  2. Zuzana

   Dobrý deň,prosím Vás chcem sa opýtať,mám v banke predschvaleny úver 67000eur ,byť ktorý kupujem má hodnotu 78000eur,to znamená že 11000si dofinancujem z vlastného zdroja,alebo to závisí od znalca,ktorý byt ohodnotí a tympadom si dofinancujem menej?
   Ďakujem za odpoved

   1. Michal Kohoutek Autor

    Do tohto vstupuje kombinácia nasledujúcich hodnôt: Akú časť hodnoty nehnuteľnosti je banka ochotná financovať (LTV), Kúpna cena, Hodnota podľa znaleckého posudku, a či je ešte iné zabezpečenie.

    Povedzme, že:
    – hodnota bytu podľa znaleckého posudku bude 78000€
    – kúpna cena bude 80000€
    – iné zabezpečenie nie je
    – a že banka poskytne na danú nehnuteľnosť 90% LTV.

    Potom Vám banka požičia 90% z nižšej z hodnôt (kúpna cena a znalecký posudok), maximálne však Predschválenú výšku úveru. Takže 0,9 x 78000 = 70200, takže nás limituje výška úveru a dofinancovať z vlastných zdrojov potrebujete 13000€.

    Ťažko sa to vysvetľuje na malom priestore, ak potrebujete viac informácií o Vašom konkrétnom prípade, kontaktujte ma prosím priamo na kohoutek.michal@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *