RPMN 13864,19 %? Na Slovensku žiadny problém.

Rate this post

Olympiáda v Soči je za nami. Sviatok športu sa včera skončil veľkolepým záverečným ceremoniálom. Novodobé olympijské hry však neboli a nie sú len oslavou športu, ale aj obrovskou marketingovou aktivitou. My sme si všimli reklamy na finančné produkty, ktoré určite nechcete.

Na Slovensku stále nie je zákon, ktorý by dostatočne chránil spotrebiteľa pred mimoriadne nevýhodnými pôžičkami. Našťastie firmy majú zákonnú povinnosť uvádzať RPMN, o ktorom sme písali v novembrovom článku.

Strop na RPMN bol do roku 2010 obmedzený na 78 % ročne. Nariadením prvej vlády Roberta Fica sa však limit vypustil. O rýchle pôžičky s RPMN vo výške rádovo niekoľko tisíc percent preto na trhu nie je núdza.

Za všetky spomenieme tri príklady. Podobný spôsob podnikania považujeme za pochybný a rozhodne Vám neodporúčame zaviazať sa pôžičkou tohto druhu.

Všetky spoločnosti, ktoré ponúkajú takto nevýhodné pôžičky, spája niekoľko vecí. Firmy majú väčšinou zahraničné pozadie, ich majitelia a konatelia nepochádzajú zo Slovenska.

Ponúkajú malé pôžičky od 10 do 350 eur a ich získanie je veľmi jednoduché. Pôžičku Vám dajú aj bez akéhokoľvek ručenia alebo dokladovania príjmu (dostanete ju teda aj v prípade, keď by Vám ju banka neposkytla).

Financie dostanete na účet v priebehu niekoľkých minút či hodín, a v prípade, že nedodržíte obchodné podmienky, čakajú Vás mastné úroky a penále.
Ich vymáhanie je neraz spojené s drsnými praktikami.

Pôžičkomat u nás prevádzkuje spoločnosť Friendly Finance Slovakia s.r.o., ktorú vlastní estónska spoločnosť Friendly Finance OÜ. V obchodnom registri sú zapísaní ako konatelia Estónec a Češka. V našom príklade sa pri pôžičke 200 eur na dva týždne RPMN vyšplhala na „atraktívnych” 14127,5 %.

pôžičkomat

Prevádzkovateľom SMS Credits je spoločnosť VIVA FINANCE LIMITED a v OR SR je vedený len jeden konateľ, v tomto prípade Lotyš. Práve reklamy tohto poskytovateľa pôžičiek ste si mohli všimnúť napríklad aj v komerčných prestávkach počas hokejových zápasov na olympiáde.

Výška úroku a RPMN sa tu odvíja od počtu pôžičiek, ktoré ste už spoločnosti splatili. Prehľad hodnôt RPMN uvádzajú v tabuľke. Pri prvej pôžičke 20 eur na 5 dní dosahuje RPMN 13864,19 %.

sms credits rpmn

Tretím príkladom podobnej firmy je creditOne. Stoja za ňou dve lotyšské spoločnosti a konateľom je opäť Lotyš. V príklade, ktorý sme zvolili je hodnota RPMN 9328,5 %. Chceli sme si požičať 70 eur na 15 dní.

creditOne rpmn

Dohľad nad týmito spoločnosťami nevykonáva NBS, ale Slovenská obchodná inšpekcia. Tu je však nutné podotknúť, že SOI len kontroluje zmluvy, ktoré sami s pôžičkovými spoločnosťami uzavriete.

Informácie o pôžičkách, pokutách či poplatkoch sú síce niekedy zamaskované, ale firmy si dávajú pozor na ich presnosť. Väčšinou sa teda spoločnostiam nedá nič vytknúť.

Sporný je aj spôsob, akým spoločnosti v prípade omeškania platieb vymáhajú zaplatenie pohľadávok. Po chvíľke hľadania informácií na internete sa dočítate o rôznych praktikách vymáhania a verte, že tieto spoločnosti si svoje pohľadávky vždy vymôžu.

Spoliehajú sa práve na neuvážené naberanie pôžičiek a Vašu neschopnosť neskôr plniť svoje zmluvné povinnosti. Získať pôžičku je pritom veľmi jednoduché, stačí pár klikov na webstránke alebo jedna sms.

Slovensko podrobila kritke už aj Európska únia, ktorá nám vyčíta nedostatočnú ochranu spotrebiteľov. Dobrou správou je, že Národná banka Slovenska by mala získať väčšie právomoci pre dohľad nad finančným trhom.

8. januára tohto roku vláda schválila koncepciu ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu, ktorú vypracovalo Ministerstvo financií v spolupráci s NBS. Mali by sa vytvoriť také nástroje a opatrenia, aby sa klienti finančných inštitúcií mohli brániť proti ich prípadným nekalým praktikám.

Tieto opatrenia by mali nadobudnúť platnosť v roku 2015, niektoré zmeny však vstúpia do platnosti až v roku 2016 a 2017.

Dovtedy Vám preto odporúčame vyhýbať sa pôžičkám, ktoré dostanete veľmi ľahko, no o to ťažšie sa ich zbavíte. V prípade potreby si vždy poriadne preštudujte podmienky úveru a poraďte sa so skúseným expertom na financie.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
Rate this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *