Tri prasiatka a dôchodok

5/5 - (7 votes)

Zrejme každý z nás sa stretol s rozprávkou O troch prasiatkach. Ako sa chceli skryť pred zlým vlkom a každé prasiatko si postavilo iný domček. Slamený, drevený a kamenný…

Tri prasiatka, dochodok, piliere

Trochu si však túto rozprávku upravme. Prasiatka si aj tentokrát budú stavať domčeky, avšak dôchodkové.

Prvé prasiatko sa rozhodlo, že sa bude spoliehať na ústavu. Tá garantuje dôchodok pre každého. Koľko a v akom veku to bude, prasiatko teraz neriešilo. Takisto si neodkladalo žiadne peniaze bokom.

Druhé prasiatko takisto poznalo ústavu a vedelo, čo garantuje. Ale aj napriek tomu sa rozhodlo, že bude trochu proaktívne a využije aj iné možnosti. Rozhodlo sa pre prasiatkovský druhý pilier. Bolo to predsa zadarmo. Bolo však opatrné a vybralo si garantovaný fond. Veď čo je garantované je predsa dobré. Či nie? :-)

Tretie prasiatko si dalo na výbere najviac záležať. Preto si niečo o tom, ako sa pripraviť na dôchodok, aj naštudovalo. Popri istotách z ústavy sa rozhodlo taktiež pre prasiatkovský druhý pilier. Ale tretie prasiatko sa nedalo oklamať názvom fondu. Vybralo si rozumne podľa výkonnosti. A rozhodlo sa pre indexový fond.

 

Ktoré prasiatko sa rozhodlo najlepšie? Pozrime sa na to cez čísla!

Prasiatka boli bratia, trojičky. Čiže mali rovnaký vek. Do dôchodku im ostávalo 40 rokov. Pracovali v rovnakej firme, mali rovnaký plat. Keďže v rozprávkach inflácia neexistuje, celých 40 rokov zarábali 1000€ v hrubom. Odvod do druhého piliera bol celú dobu 4,5% z hrubej mzdy. Čistú mzdu mali taktiež rovnakú, nakoľko sporenie v druhom pilieri ju neznižuje.

Prvé prasiatko – dostávalo iba štátny dôchodok

Druhé prasiatko – dostávalo štátny dôchodok a nasporilo si v druhom pilieri 40 503€1. Čiže malo dôchodok väčší zhruba o 158€

Tretie prasiatko – dostávalo taktiež štátny dôchodok a nasporilo si cez druhý pilier 134 594€2. Čiže malo dôchodok väčší zhruba o 527€

Keby sa druhé alebo tretie prasiatko dôchodku nedožilo, nasporené peniaze z druhého piliera by dostala ich rodina. Rodina prvého prasiatka má proste smolu.

 

Ktoré prasiatko chceš byť Ty? :-)

Ako ponaučenie z tohto príbehu vyplýva, že aj s rovnakým objemom peňazí si vieš zabezpečiť rôznu životnú úroveň. Rozhodnutie je na Tebe! Budeš čakať, že sa o Teba postará niekto iný, napr. štát? Alebo to zoberieš do vlastných rúk?


1 priemerné zhodnotenie v dlhopisovom fonde bolo kalkulované 2,87% p.a.
2 priemerné zhodnotenie v indexovom fonde bolo kalkulované 7,44% p.a.
* výpočet nezohľadňuje infláciu, narastajúce odvody do 2. piliera a ráta počas celej doby so mzdou 1000 €

The following two tabs change content below.

Patrik Kostoláni

V oblasti financií pôsobím od roku 2015. A to aj napriek tomu, že som bol veľký odporca tejto profesie. Potreba riešiť vlastné finančné produkty a neznalosť ma donútili sa bližšie pozrieť na malé písmenká v zmluvách, na ktoré sa aktuálne špecializujem. Zároveň pôsobím ako lektor v projekte Ako vydrbať so systémom.

Najnovšie príspevky od Patrik Kostoláni (pozri všetky)

5/5 - (7 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *