Realitná volavka

5/5 - (7 votes)

Robia to všetci – všetci chcú zaujať. Niekto nízkou cenou, iný vyššou kvalitou, rýchlosťou, nejakým bonusom či kombináciou všetkého. A to je dobre. Každý obchodník sa predsa snaží predať. Vzniká konkurenčný boj, ktorý je prísľubom lepšieho prostredia pre zákazníka. Ibaže nie vždy je to tak.

Aj v realitách sú ľudia a ľudia sú rôzni. Niektorých napadne ísť cestou nečistou, vidina rýchleho zárobku ich v tom utvrdí a nejako si to už ospravedlnia. Alebo si to ani ospravedlňovať nemusia, pretože ich podvedený klient jednoducho netrápi.

Jednou z takýchto nečistých ciest je aj „realitná volavka“. Je to inzerát na veľmi výhodnú ponuku, ktorá však nikdy neexistovala alebo existovala len krátku dobu a nebola stiahnutá hneď po zaplatení zálohy ako by mala.

Ponuka je podvodná a jej cieľ je len získať Vašu pozornosť. Ak na návnadu zareagujete a zavoláte, zistíte, že byt, dom či pozemok sa už predali. Ale dozviete sa, že je tu ešte jedna veľmi výhodná ponuka, ktorá je rovnako „horúca“. Tá je tak horúca, že sa ľahko popálite.

Často ide o rovnaký byt ako v inzeráte, ale na poslednom poschodí, bez výťahu, chýba nevysporiadaná prístupová cesta alebo iná „maličkosť“, ktorá robí cenu v lepšom prípade úplne normálnou, väčšinou však prehnanou.

Keď túto ponuku neprijmete, nastáva iný problém. Získate pocit, že ste niečo nestihli, že ste boli pomalý. Pri ďalšom telefonáte sa môže stať, že budete náchylnejší urobiť rozhodnutie pod časovým tlakom. Potom mohol byť prvý maklér aj čestný, ponuka pravdivá, len ste ju naozaj nestihli, ale naletíte tomu druhému. Tento krát nečestnému. A ak sa k tomu pridá ešte štandardná veta o ďalšom záujemcovi, ľahko podľahnete.

Ako z toho von? Nie je na to jednoduchá odpoveď. Realitný trh je rýchle odvetvie a ak je ponuka naozaj čestná a priaznivá, bola by škoda ju nestihnúť. Dôkladným a časovo náročným preverovaním môžete prísť o výhodu. Ak si však nehnuteľnosť nekupujete niekoľko krát ročne, je na mieste skôr opatrnosť.

Skúste si len predstaviť, ako ľahko by ste vedeli presvedčiť o neúplnej pravde nováčika vo Vašej profesijnej oblasti. Verím, že sa v realitách situácia zmení a podiel rôznych podvodov bude len klesať. Nikdy však neklesne na nulu.

Pri veľkých investíciách je dôležité urobiť informované rozhodnutie. Ak to neviete rýchlo, tak radšej pomaly. Konečné slovo máte Vy. Vy zožnete výhody, Vy ponesiete zodpovednosť.

The following two tabs change content below.
Som prispievateľom Cashmon.sk a aktívnym členom tímu Ako vyhrať nad systémom. Venujem sa osobným financiám - hlavne problematike bývania. Dôraz kladiem na servis klientov. Pretože vzťah sa podpisom zmluvy iba začína.

Najnovšie príspevky od Michal Kohoutek (pozri všetky)

5/5 - (7 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *