Ako dofinancovať hypotéku?

4.8/5 - (11 votes)

Od začiatku marca platia na hypotekárnom trhu nové pravidlá. Sprísni sa poskytovanie úverov, kde pomer výšky dlhu bude k hodnote nehnuteľnosti 90 % a viac. V jednoduchosti – budeme potrebovať aj vlastné peniaze. O tom ako ich získať si povieme v tomto článku.

Hotovosť

Azda najlepšou možnosťou je mať vlastných 20 %. Pripraviť sa na hypotéku pár rokov dopredu, kým sú výdavky nižšie. Nepopulárne? Aj napriek tomu sú ľudia, ktorí do hypotéky vstupujú tak, že majú vlastné zdroje. Vybavia si výhodnejšie podmienky úveru, klesne im preplatenie a častokrát sa rozhodne o tom, či hypotéku vôbec dostanú. Nevýhodou býva, že sa na kúpu nehnuteľnosti potrebujeme pripraviť niekoľko rokov dopredu.

Druhá nehnuteľnosť

Ak sa založia dve nehnuteľnosti, tak sa problém s nízkym financovaním jednoducho vyrieši. Nevýhodou je, že sú založené obe. Túto možnosť vždy treba poriadne zvážiť, najmä ak druhá nehnuteľnosť, ktorá sa zakladá nie je naša. Môže totiž patriť napríklad rodičom a ak by ju chceli predať, musí sa dlh znížiť alebo vyplatiť.

dofinancovanie hypotéky, zdroj: pixabay

Medziúver, stavebný úver

Častou a ešte vždy schodnou cestou pri dofinancovaní kúpy bytu je medziúver. Ten poskytujú stavebné sporiteľne, nie vždy je podmienkou, aby sme predtým mali niečo našetrené. Výhodou býva dlhšia doba splácania a teda nižšia splátka.

Medziúver sa dá natiahnuť na 14 až 30 rokov. Úrokové sadzby sa veľmi rôznia. Od blízkych k nule až po 7 %. Niekedy k získaniu pomôže, že už nejaký úver máte alebo ste mali v minulosti. Dôležitý je aj dostatočný príjem, splátka tohto produktu je vyššia ako pri hypotéke.

Vo väčšine prípadov je bezpečnejšie využiť niektorú z prvých troch možností. Banky však k hypotéke často ponúkajú tretiu- relatívne najdrahšiu.

V prípade otázok sa opýtajte v našej bezplatnej poradni.

Spotrebný úver

Najlacnejšou ponukou je akciových 2,9 % od VÚB Banky, štandardne sa však spotrebné úvery pohybujú od 5 % do 9 % ročne. Nevýhodou je maximálna splatnosť úveru 8 rokov. To spôsobí vysoké mesačné náklady, ktoré musí dlžník prvých 8 rokov úveru znášať. Ak k tomu pripočítame zariaďovanie bytu, pri mladej rodine možnú rodičovskú dovolenku, nemusí byť táto pomoc vhodná.

Ako to vyzerá v číslach?

Kupujeme byt za 80000 €.
Hypotéka od banky bude 80 %, teda 64000 €.
Splátka hypotéky – bez štátneho príspevku pre mladých pri úroku napríklad 1,4 %
(Príklady sú ilustratívne a pri štátnom príspevku bude splátka o čosi nižšia)

Splátka Podmienka Zostatok po 5 rokoch
 Hotovosť 16000 € 217,82 € Pripraviť sa vopred 55 108,41 €
 Druhá nehnuteľnosť 272,27 € Súhlas so založením 68 885,82 €
 Medziúver (14,5 roka) 361,82 € Napr. pozitívna úverová história 65 910,14 €
 Spotrebný úver 16000 € 427,30 € Pomerne vysoký príjem 62 004,98 €

Najvýhodnejšou možnosťou je jednoznačne hotovosť a vlastné zdroje. Ak siahneme po dofinancovaní iným úverom, tak by sme mali zvážiť mesačné zaťaženie. Pozor aj na možné zvýšenie úrokov v budúcnosti, aby sme sa vyhli hypotekárnej pasci.

The following two tabs change content below.
Ako odporca finančného trhu sa v roku 2005 nakoniec sám stal jeho súčasťou. Dnes je s vyše 10 ročnými skúsenosťami expertom na osobné financie. Je autorom cyklu školení Ako vydrbať so systémom? a zároveň ich hlavným rečníkom.

Najnovšie príspevky od Miroslav Oros (pozri všetky)

4.8/5 - (11 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *