Znova refinancovať? Dajte mi s tým pokoj!

5/5 - (7 votes)

Stretol som sa s klientom, ktorý mi na moju ponuku refinancovať jeho úver odpovedal: „Znova refinancovať? Veď som nedávno refinancoval, Mišo, daj mi s tým pokoj.“

Doba lacných úverov stále pokračuje. Prečo je to tak? Ako dlho to potrvá? To sú otázky pre analytikov. Opýtajme sa tak trochu po slovensky: „Čo sa z toho dá vyťažiť?“

Po dôkladnom prepočítaní sa napokon rozhodol, že mu stojí za to refinancovať opäť. Nie je to jednoduchá matematika, ale ani jadrová fyzika. Najdôležitejšie je, akú farbu má číslo na konci výsledovky.

Príklad

Arnold si zobral hypotéku 100 000€ v roku 2010 na 30 rokov. Dostal úrokovú sadzbu 5,58%, splátku mal 573€ mesačne. Platil, platil a platil. V roku 2015, v čase refixácie jeho úveru, sa rozhodol refinancovať v inej banke. Získal nový úrok 2,74%.

S refinancovaním bola práca. Arnold zmenil banku, založil si nový účet, oznámil svojmu zamestnávateľovi, kam mu má po novom posielať výplatu, znova si nastavil všetky trvalé príkazy, naučil sa nový PIN kód, nainštaloval si novú aplikáciu do mobilu. Strávil nad tým niekoľko hodín. Jeho nový úver mal výšku 92 500€ (taký bol zostatok istiny po 5 rokoch splácania), splátka úveru sa mu znížila o 146€. Slušné však? Takto si spokojne platil dva a pol roka až do leta 2017.

Kolko krat refinancovat?

Ešte sa ani nestihol spamätať z toľkej práce so zmenou banky, keď tu v tom prídem ja a ukážem mu elegantnú možnosť, ako by mohol do konca svojej fixácie zaplatiť banke o 1 971€ menej, a pritom mať na konci fixácie (rok 2020) ešte aj o 1 335€ nižší dlh. Spolu môže ušetriť 3 306€ za 31 mesiacov.

V čom je háčik?

Koľko môže takáto sranda stáť? Jeden znalecký posudok za 150€ a jeden kolok na katastri za 66€.

Ešte sa na hypotéku len chystáš? Prečítaj si, ako sa na ňu pripraviť.

Arnold si to spočítal: nad novým úverom a s novým účtom strávi približne 5 hodín. Zarobí tým cez 3 000€. To je 600€ za hodinu práce. Hodinová mzda vo výške priemernej čistej mesačnej mzdy na Slovensku bola pre neho dostatočná motivácia.

Komu sa oplatí refinancovať?

Neexistuje jednoduché pravidlo, či sa refinancovať oplatí, alebo nie. Záleží na výške istiny, na úroku, na založenej nehnuteľnosti, na bonite klienta, ešte že nie na počasí.
Vždy to treba vypočítať presne. Ale ak sa to oplatí, sú to ušetrené peniaze. A nemalé peniaze.

A čo Ty?

Vieš si to spočítať? Môžem ti s tým pomôcť.
Aha, Ty si už refinancoval. Tak Ti s tým dám pokoj…

The following two tabs change content below.
Som prispievateľom Cashmon.sk a aktívnym členom tímu Ako vyhrať nad systémom. Venujem sa osobným financiám - hlavne problematike bývania. Dôraz kladiem na servis klientov. Pretože vzťah sa podpisom zmluvy iba začína.

Najnovšie príspevky od Michal Kohoutek (pozri všetky)

5/5 - (7 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *