10 mýtov o hypotékach

5/5 - (9 votes)

Pozreli sme sa na pár mýtov o hypotékach, ako je to naozaj?

1. Hypotéku sa neoplatí refinancovať pretože budem od začiatku platiť úroky

Pri dodržaní pôvodného dátumu splatnosti úveru sa to nestane. Príkladom je úver na 30 rokov, ktorý splácate 3 roky. Refinancovaný úver si nastavíte už len na 27 rokov. My by sme ho však nastavili opäť na 30 s nižšou splátkou.

2. Už mám zaplatené úroky, teraz platím len istinu

Stanovený úrok platíte vždy z aktuálneho zostatku (istiny) úveru. Nikdy neplatíte len istinu. Aj posledná splátka úveru je zložená z úroku a istiny.

3. Nemôžem si refinancovať hypotéku, pretože mám záložné právo na nehnuteľnosť v banke

Pri refinancovaní hypotéky sa záložné právo plynule prenesie v prospech novej banky. Ide o štandardný postup.

4. Najprv si musím splatiť hypotéku a až potom si viem zobrať novú

Človek môže mať niekoľko hypoték pokiaľ mu to vychádza z príjmu a spĺňa ostatné podmienky. Ak idete do nového bývania, je dobré aby sa Váš starý byt/dom predal a hypotéku vyplatil kupujúci. Medzitým si môžete začať vybavovať novú hypotéku.

Pri refinancovaní úveru prebehne splatenie starej a načerpanie novej hypotéky v jeden deň. Banky si to medzi sebou ošetria.

5. Keď nebudem vedieť splácať, prenesiem úver na iného človeka

Pri hypotékach to nefunguje ako s leasingom, že nájdete iného človeka, ktorý v ňom bude pokračovať. Preberajúci človek musí tiež spĺňať bankou stanovené podmienky a berie si vždy nový úver, ktorý prejde schvaľovacím procesom. Výnimkou je zdedenie dlhov.

6. Nemôžem predať byt, ktorý je založený v prospech banky

Takýto byt sa predať dá. Ak ho vyplácate mimo výročia fixácie, čaká Vás poplatok okolo 5% z istiny. Dôležité je predať nehnuteľnosť aspoň za takú sumu, akú dlhujete banke, aby sa vyplatil existujúci úver. Ak teda nemáte vlastné prostriedky.

7. Byt založený v prospech banky vlastní banka.

Vlastníkom nehnuteľnosti ostávate Vy. Veci sa však môžu prudko zmeniť keď hypotéku prestanete platiť alebo dôjde k odkladu splátok.

8. Ponuku hypoték viem objektívne porovnať na základe RPMN

RPMN nemusí byť objektívny údaj a tento výrok je často klamlivý. Banka A napríklad uvádza RPMN pred zľavami, banka B uvádza RPMN po odpočítaní zliav. Výsledná splátka a podmienky budú rovnaké.

Klient, ktorý sa riadi len RPMN a považuje ho za objektívny ukazovateľ, si samozrejme vyberie banku B. Po získaní zliav v banke A by v skutočnosti platil menej.

9. Štátny príspevok na hypotéku môžem dostať len raz

Štátny príspevok môžete dostať druhý krát, pokiaľ meníte bývanie. Napríklad po piatich rokoch sa sťahujete z bytu do domu. Štátny príspevok môžete opäť čerpať v novom úvere na dom (pokiaľ spĺňate aktuálne podmienky).

Štátny príspevok môžete dostať druhý krát aj keď nemeníte bývanie, ale kupujete druhú nehnuteľnosť a na pôvodnom úvere už príspevok skončil.

10. Ak jeden z partnerov nespĺňa kritéria pre poskytnutie štátneho príspevku pre mladých, nemôžeme ho využiť

Štandardne podľa zákona máte pravdu. Existujú však banky, v ktorých sa to dá šikovnou fintou ošetriť.

BONUS – Moja banka mi dá najlepšie podmienky hypotéky, veď ma už poznajú

Nie je to pravidlo. Skôr sa stretávame s presne opačným prístupom bánk. Konkurenčná banka sa pre získanie nového klienta snaží dať lepšie podmienky, než aké ponúka starým.

Odporúčame informovať sa vo viacerých bankách – nie len vo svojej.

Podarilo sa nám napísať niečo, čo ste ešte nevedeli? Oveľa viac sa môžete dozvedieť na seminári z cyklu Ako vydrbať so systémom, ktorý venujeme len bývaniu a hypotékam.

Stretli ste sa s niečím, čo sa do tohto článku nezmestilo alebo sa chcete podeliť o svoje skúsenosti pri vybavovaní a refinancovaní hypoték? Podeľte sa s nami v diskusii.

The following two tabs change content below.
Martina je expertka na financie v oblastiach poistenia, úverov a sporenia. Vo finančnom svete sa pohybuje od roku 2010 a jej služby spokojne využívajú desiatky klientov. Kontakt: martina.orosova (at) gmail.com alebo 0907 091 713

Najnovšie príspevky od Martina Orosová (pozri všetky)

5/5 - (9 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *