Dávajte si pozor na ponuky na internete

5/5 - (3 votes)

Dávajte si pozor na klikanie na rôzne ponuky na internete. Môžete sa ľahko ocitnúť v úverovom registri viditeľnom pre všetky banky.

Možno sa to už stalo aj Vám. Chystáte sa do banky informovať o úvere a chcete budiť dojem, že viete, kde je sever. Doma si vopred prerátavate očakávanú splátku, aby ste nezažili šok. Klikáte a snažíte sa nájsť čo najviac informácií a vyhľadať tú najlepšiu ponuku. POZOR NA TO!

Čo sa môže stať?

V niektorých bankách (najmä nízkonákladových, resp. internetových, ktoré nemajú pobočky alebo majú málo pobočiek) využívate služby elektronickou formou a podpísaním zmluvných podmienok udeľujete súhlas so spracovaním osobných údajov na diaľku.

To znamená, že ak si len tak nezáväzne klikáte a dávate prepočítavať rôzne ponuky, môže sa Vám pri menšej nepozornosti prihodiť, že o úver oficiálne požiadate. A to priamo z pohodlia svojej obývačky.

Táto informácia sa hneď ocitá v úverovom registri. A to môže mať následky. V prípade zamietnutia úveru si môžete situáciu do budúcna poriadne skomplikovať.

Ako sa teda správne informovať?

  • ak si chcete informatívne prerátať splátku, neskúšajte to vo svojom internet bankingu a nezadávajte svoje osobné údaje do kalkulačky
  • na bezpečné prerátavanie splátky dobre poslúžia aplikácie v mobile, napríklad Financial Calculator
  • ak sa Vám už náhodou podarilo hranicu prekročiť a vyskočila Vám tabuľka, že úver nebol schválený, neskúšajte to znova – poškodíte svojej bonite a robíte to zbytočne, zväčša nie je chyba v internetovej stránke
  • ak sa stane, že Vám úver schvália a Vy ho nechcete, písomne požiadajte spoločnosť o zrušenie žiadosti a ukončenie žiadosti v úverovom registri, otvorená žiadosť môže byť v budúcnosti prekážkou pre inú banku

Predbežné úverové ponuky vo viacerých spoločnostiach Vám môže prerátať Váš finančný maklér, ktorý nepracuje pre jednotlivé banky, ale pre Vás. Ak žiadneho nemáte, hľadajte vo svojom okolí na základe dobrých referencií. Alebo použite našu poradňu ;-)

Pred tým ako niekde požiadate o úver, budete vedieť prehodnotiť výhodnosť každej ponuky. Okrem toho Vám skúsený finančník poradí aj rôzne „finty“ a ušetrí čas strávený pri internete alebo na pobočkách.

Informácie o splátke cez internet slúžia vždy len ako informatívne a vôbec nemusia byť pravdivé. Všímajte si napríklad frázy typu „splátka už od“ – najnižšie hodnoty sa Vás väčšinou v skutočnosti netýkajú.

Ak si predsa pôjdete zisťovať informácie o budúcom úvere osobne a na vlastnú päsť, pýtajte sa na čo najviac detailov o ponukách bez toho, aby ste niečo podpisovali. Nikdy nekonajte zbrklo.

The following two tabs change content below.
Martina je expertka na financie v oblastiach poistenia, úverov a sporenia. Vo finančnom svete sa pohybuje od roku 2010 a jej služby spokojne využívajú desiatky klientov. Kontakt: martina.orosova (at) gmail.com alebo 0907 091 713

Najnovšie príspevky od Martina Orosová (pozri všetky)

5/5 - (3 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *