Účty v internetových bankách zadarmo (prehľad)

5/5 - (14 votes)

Na slovenskom trhu si postupne budujú svoje miesto aj internetové banky. V súčasnosti sú tri – ZUNO, mBank a Fio banka.

V nedávnom článku sme sa venovali porovnaniu hypotekárnych bánk. Mohli ste si prečítať ako v každej z nich získať účet bez poplatkov.

Internetové banky majú oproti kamenným svoje výhody. Všetko čo potrebujete vybavíte 24 hodín denne z pohodlia domova a nemusíte čakať, kým sa dostanete na rad, ako to býva v klasickej kamennej banke.

Avšak túto výhodu nevyužila každá banka a nie všetko vybavíte až tak pohodlne. Hlavne pri zakladaní účtu.

Nevýhodou je aj skutočnosť, že internetové banky nemajú vlastné bankomaty. To sa odzrkadľuje v poplatkoch za výbery z bankomatov. Tieto banky tiež nie sú pre ľudí, ktorí preferujú osobný kontakt.

Hlavnou výhodou je vedenie bankových účtov zadarmo. Balíky služieb pri týchto účtoch majú rozdielne podmienky pri spoplatňovaní jednotlivých služieb.

Zadarmo sú tieto služby:

  • založenie, vedenie, zrušenie účtu
  • tuzemské a SEPA platby
  • platobná karta (v mBank za určitých podmienok)
  • platba kartou
  • trvalé príkazy a súhlasy s inkasom
  • sporiaci účet
  • internet banking

Nasleduje porovnanie spôsobu založenia účtu, rozsah služieb zdarma a ďalšie podmienky.

ZUNO

ZUNO logo
Založenie účtu je možné dvomaspôsobmi.

Pomocou kuriéra, ktorý Vám prinesie zmluvu na podpis alebo vyplníte online žiadosť a pošlete aspoň 1 cent zo svojho účtu v inej banke na účet v ZUNO banke. Zmluvu podpíšete online.

V oboch prípadoch je založenie možné kompletne v pohodlí domova.

ZUNO ponúka účet za 0 € alebo účet Plus za 2,80 €. Účet Plus môžete mať tiež zadarmo, ak kartou za mesiac zaplatíte aspoň 100 €. Klasický účet má spoplatnené výbery z bankomatov Tatra banky sumou 1 €. Z iných bankomatov a v zahraničí zaplatíte 1,20 €.

Účet Plus má spoplatnené výbery do 50 € v bankomatoch Tatra banky sumou 0,80 €, z iných bankomatov je to za 1,20 € a v zahraničí sú výbery bezplatné.

Relatívnym plusom je možnosť využitia rezervy (kontokorent). K účtu je bezkontaktná platobná karta.

FIO banka

Fio logo
Fio banka komplikuje založenie účtu. Môžete vyplniť online žiadosť a Fio Vám poštou pošle zmluvu, ktorú podpíšete a pošlete poštou späť.

Potom ešte musíte poslať na účet peniaze a týmto ho aktivujete. Je tu aj možnosť podpísať pripravenú zmluvu na pobočke, no predtým je potrebné vyplniť online žiadosť.

Čo sa týka spoplatnenia služieb, je všetko zdarma, okrem výberu z bankomatu. Jeden výber v mesiaci je síce zadarmo, ale ďalšie Vás budú stáť 1,20 €. To platí pre všetky bankomaty. Fio banka ako jediná ponúka účet zadarmo aj pre podnikateľov (právnické osoby).

mBank

mBank logo
Účet v mBank si môžete založiť priamo na pobočke alebo po vyplnení online žiadosti Vám kuriér do 5 pracovných dní doručí zmluvu na podpis.

Výbery z bankomatov sú spoplatnené rovnako ako vo Fio banke. V mBanke však neplatíte až za 4 výbery. Podmienkou tu je objem mesačných platieb kartou nad 200 €.

Platobnú kartu dostanete bez poplatku len pri aktívnom využívaní (mesačné platby nad 20 €). Ak podmienku nesplníte, karta Vás vyjde na 1 € mesačne. K účtu máte možnosť zriadiť si až 4 sporiace účty.

účet zadarmo

Ďalším plusom je odmena až vo výške 45 € za založenie a používanie účtu.

Všetky banky majú svoje silnejšie aj slabšie stránky. Ostáva už len zhodnotiť, či je internetová banka pre Vás to najvhodnejšie riešenie, a ktorá z nich Vám ponúka najlepšie služby.

A čo Vy? Máte už účet v internetovej banke?

The following two tabs change content below.
5/5 - (14 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *