Stavebné sporenie v roku 2015

Rate this post

S príchodom nového roka vstupujú do platnosti nové pravidlá pre stavebné sporenie a štátnu prémiu. Ak máte nastavený trvalý príkaz, je čas ho aktualizovať.

Vitajte v novom roku! Na našich stránkach Vám budeme aj v roku 2015 prinášať užitočné informácie z oblasti financií. Dnes o aktualitách v stavebnom sporení.

Ministerstvo financí ešte v lete vydalo nový predpis, ktorým sa stanovuje výška štátnej prémie pre rok 2015. Predpisom zákona o stavebnom sporení sa takto prémia upravila už desiaty krát.

Štátna prémia v roku 2015 bola stanovená na 5,5 %. Je to opäť menej ako predošlý rok. Neznamená to však, že stavebné sporenie sa už neoplatí.

Výška stavebnej prémie klesá dlhodobo každý rok. Pre sporiteľov to však neznamená, že sa im stavebné sporenie už neoplatí. Naopak, stavebko zostáva aj naďalej jedným z najvýhodnejších garantovaných finančných produktov.

Zníženie štátnej prémie v praxi znamená, že sporitelia si budú pre získanie plnej štátnej prémie musieť nasporiť viac, ako to bolo v roku 2014.

Maximálna výška štátnej prémie pritom ostáva nezmenená a to vo výške 66,39 eura.

porovnanie štátnej prémie

Pre získanie plnej štátnej prémie si v roku 2015 bude potrebné nasporiť o viac než 400 navyše. Odporúčanú mesačnú splátku to navýši o slušných 35 eur.

Sporitelia, ktorým sa podarí odložiť túto sumu, sa na záver roka potešia nielen plnej štátnej prémii, ale vzhľadom na vklad aj vyššiemu pripísanému úroku.

Samozrejme, sporiť na stavebnom sporení sa oplatí i keď nemáte v pláne dosiahnuť plnú prémiu. V budúcnosti Vám stavebko môže výrazne uľahčiť financovanie bývania už pri odkladaní aspoň 20 € mesačne. No nezabudnite!

Ak si odložíte len toľko, čo v roku 2014, na štátnej prémii prídete o niečo viac ako 23 eur.

Odporúčame Vám teda skontrolovať svoj trvalý príkaz a prípadnú sporenú sumu aktualizovať. Pre zisk plnej štátnej prémie si musíte mesačne odložiť aspoň 100,60 €.

Sto eur je už naozaj slušný balík a je teda pravdepodobné, že ubudne sporiteľov, ktorí získajú nárok na plnú štátnu prémiu. V štátnom rozpočte je na vyplácanie štátnych prémií v roku 2015 vyčlenených 38 miliónov eur. My Vám preto odporúčame odhryznúť si z tohto koláča čo najväčšie sústo.

Ako ovplyvní nová výška prémie Vaše sporenie? Čo hovoríte na jej neustále znižovanie? Potrebujete sa poradiť? Zanechajte nám Váš komentár alebo otázku pod článkom.

The following two tabs change content below.
Financiám sa venujem od roku 2006, keď som navrhol prvý software pre správu osobného rozpočtu. Som autorom portálov Cashmon.sk, druhypilier.sk a mojefondy.sk. Od roku 2014 pracujem s peniazmi na profesionálnej úrovni ako finančný agent. Okrem toho sa ešte venujem behaniu v prírode.
Rate this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *