Čo sa skrýva pod povrchom?

5/5 - (3 votes)

Téma, o ktorej budem písať na „pár“ nasledujúcich riadkoch je pravdupovediac mojou srdcovou záležitosťou. Venovala som sa jej aj v diplomovej práci a s mojím živom je spätá už pár rokov.

Považujem ju za tak komplikovane jednoduchú a jednoducho komplikovanú, že ma baví stále viac a viac.

O tejto téme ste už určite čítali mnoho článkov, je súčasťou mnohých filmov, prednášok, piesní, kníh, sloganov, bojových pokrikov, reklám, billboardov, blogov, statusov či profilov na rôznych sociálnych sieťach… je všade naokolo.

Ale čo je najdôležitejšie – je Vašou prirodzenou súčasťou. Črtou Vašej osobnosti. Je prítomná pri riešení Vašich vlastných problémov a životných situácií ako aj pri problémoch a „malých veľkých“ bojoch, ktoré pomáhate zvládať Vašim najbližším.

Cítite ju pri športe, či už ste hráč alebo fanúšik. V práci, či už ste zamestnávateľ alebo zamestnanec. V rodinných vzťahoch, či už ste rodič, dieťa, brat či sestra… Tak čo, našli ste tam spoločnú premennú?

Pokiaľ nie, prejdem ku koreňu veci: hovorím o motivácii.

Klišé, niekedy priam gýčovitá téma, fenomén modernej literatúry. Spočiatku som veľmi váhala, či sa pridať k tejto populárnej „čistke mozgov“, no rozhodla som sa zvoliť si inú cestu.

Motivačných blogov, ktoré nám pomáhajú zvládať ťažké životné situácie, či len tak nám vliať „krv do žíl“, je dosť. Ich význam nepopieram, ja sama som čitateľom mnohých z nich :) Je naozaj chvályhodné, že sa tejto problematike ľudia venujú a uvedomujú si jej narastajúci význam (hoc je pravdou, že všetkého veľa škodí).

Faktom ale ostáva, že motivácia je súčasťou nášho života. Ide o to, do akej miery si jej prítomnosť uvedomujeme, ako a či s ňou pracujeme. A v neposlednom rade, ak aj sme si potreby motivácie vedomí, dokážeme ju efektívne využívať?

Nebudem sa venovať žiadnym motivačným teóriám ani prístupom, na to je dosť odbornej literatúry. Samozrejme, že na ich poznatky sa v praxi nadväzuje a ich význam je nepopierateľný. Ja Vás však skúsim previesť svetom motivácie tak, aby ste si z toho odniesli to praktické a životaschopné.

Sama sa učím jej „tajom“ každý jeden deň a nie jednou životnou skúsenosťou. Nejdem sa preto hrať na jej učiteľku. A , koniec koncov, uznávam prístup: „Povedz mi to a ja to zabudnem. Ukáž mi to a ja si to možno zapamätám. Nechaj ma to urobiť a ja to pochopím.“ ;-)

Dnes? Keď čelíme tlaku doby, v ktorej žijeme? Práve v týchto časoch, kedy je ekonomika neistá, turbulentná, plná kríz a otáznikov? Dnes, keď sa ľudské vzťahy menia na úplne krehké a ľahšie sa ničia ako budujú? Teraz, keď je výchova detí hádam najťažšou za posledné desaťročia? Dnes, keď strácame kontrolu nad svojím životom, ktorý je tak stresujúci a rýchly? Teraz sa mám venovať motivácii?

Áno. Dnes.

Práve dnes – lebo nie to, čo urobíme zajtra ovplyvňuje našu budúcnosť. Tu tvorí to, čo urobíme teraz.

Motivovať svojich najbližších, seba samého, svojich žiakov, podriadených, pacientov,… je tak jednou z najťažších a najdôležitejších úloh, pred ktorými stojíme.

Nie je to nutné len preto, že istoty sú menšie ako kedykoľvek predtým. Keby sme boli ako spoločnosť na vrchole blahobytu – materiálneho aj spoločenského… Aj v tom prípade je to nutnosť. Cítiť vnútornú silu, ktorá nám dáva zmysel, je dnes v podstate požiadavkou na spokojný a šťastný život.

Ak viete čo, kedy a ako povedať- je to taký „malý veľký“ zázrak. Správna motivácia zvyšuje náš výkon a chuť pracovať, žiť, tvoriť, budovať, učiť sa, učiť iných, zlepšovať, meniť, odraziť sa, postaviť sa opäť na nohy a vstať.

Všetko so všetkým súvisí a ak nestojí pevne základ, všetko padá ako domček z karát. Netreba preto motiváciu podceňovať, ba čo viac – treba ju posilňovať.

Prvým krokom k úspešnej motivácii je rozoznať to, čo ľudí motivuje. Na pohľad jednoduché, však?

Ale viete si teraz hneď odpovedať čo motivuje práve Vás? Prečo chodíte do práce? Prečo chodíte behať? Prečo si kúpite auto aj keď na neho nemáte? Prečo ste v práci frustrovaný hoc sa Vám darí a ste oceňovaný? Aký pocit, aká pohnútka a aký dôvod ide ruka v ruke s Vašimi rozhodnutiami každý jeden deň?

Je to skryté hlboko pod povrchom a poukazujú na to viaceré, na pohľad nedôležité, maličkosti. Odpovedať na takéto otázky a zistiť potreby, ktoré sa človek snaží naplniť je úloha komplikovaná a časovo náročná.

No práve v tom tkvie sila, že keď človek vie, čo motivuje jeho samotného či jeho manžela/manželku, deti, študentov, podriadených – aplikujte si to naozaj na akúkoľvek oblasť – ľahšie sa mu funguje a dosiahne viac. Jednoduchá rovnica.

Za jednou z hlavných úloh motivácie sa preto považuje pochopenie a zistenie, čo je to silné v nás, ten hnací motor, ktorý motivuje – tzv. motivátor.

Motivačné faktory sa v čase menia, má na nich vplyv výchova, gény, životný štýl, hodnoty a samozrejme aj udalosti či ľudia, ktoré nám život prináša. Neexistuje overený recept. Každý z nás je silne individuálny – niekto potrebuje štipku soli, niekto kocku cukru, iný trošku čili. Ale o tom viac nabudúce… :)

The following two tabs change content below.
5/5 - (3 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *