Kedy vstúpiť do druhého piliera?

4.7/5 - (13 votes)

Často dostávame otázku, kedy vstúpiť do druhého piliera. Mnohí sa rozhodnú „zatiaľ chvíľu počkať.“ Vypočítali sme, aký to má dopad na dôchodkový účet.

Volám na infolinku najmenšej z DSS – potrebovali sme niečo overiť. Pýtam sa, či môžem vstúpiť do druhého piliera. Dostávam odpoveď, že je zatvorený. Ostávam v nemom úžase a skladám telefón.

Odpoveď by pre mňa platila, ak by som mal viac ako 35 rokov. No každý, kto prvýkrát platí odvody do Sociálnej poisťovne a má menej ako 35 rokov, môže vstúpiť do druhého piliera. Aj keď je „zatvorený“.

Otázke vstupu do druhého piliera sme sa venovali v článkoch (Peťo tu a ja tu). Dnes si jednoducho ukážeme, koľko nás stojí, keď do 2. piliera vstúpime neskôr.

V praxi sa najčastejšie stretávame s mladými ľuďmi, ktorí nevedia, že môžu vstúpiť. Alebo čakajú, že im to povie zamestnávateľ, rodičia, niekto.

Koľko stojí vstúpiť do druhého piliera o 1 mesiac neskôr?

Podpísali sme pracovnú zmluvu so zamestnávateľom, učíme sa nové veci, spoznávame nových kolegov. Čas veľkých zmien. Mnohým však ujde informácia o tom, že už ich prvý odvod zamestnávateľ pošle do Sociálnej poisťovne. Tá ho minie na súčasné dôchodky.

Ak by sme počítali priemerný príjem, odvod o ktorý prídeme je približne vo výške 35 €. To však nie je všetko, čo strácame.

Zhodnocovanie vkladov

Prvá platba ostane na dôchodkovom účte najdlhšie. Pretože je prvá. Ak by priemerné zhodnotenie bolo len 4 % ročne, tak sa do dôchodku z 35 € stane viac než 113 €. O toľko menej bude mať na účte človek, ktorý so vstupom do druhého piliera počkal 1 mesiac.

Ak by počkal až na koniec skúšobnej doby, mal by na dôchodkovom účte o niekoľko stoviek menej! A to počítame so sporením len 30 rokov!

Pozrite sa sami na to, čo sa deje s peniazmi na sporiacom účte.

Príklad sme samozrejme zjednodušili – Vaše vklady sú úročené komplikovanejším spôsobom, princíp ušlého zisku však ostáva. Navyše, uplatnili sme účtovný princíp, kde očakávame priemerné až slabé zhodnotenie.

Aktuálne sa zhodnotenia pohybujú aj za 12 % – viete si teda predstaviť tú stratu pri vyššom odvode a lepšom zhodnotení?

Čakať na koniec skúšobnej doby pritom býva častý argument pri prvozamestnaných. Nečakajte. Do druhého piliera vstúpte hneď ako sa prvýkrát zamestnáte. Viac o tom, ako vstúpiť do druhého piliera sa dozviete v online poradni alebo na bezplatých školeniach.

The following two tabs change content below.
Ako odporca finančného trhu sa v roku 2005 nakoniec sám stal jeho súčasťou. Dnes je s vyše 10 ročnými skúsenosťami expertom na osobné financie. Je autorom cyklu školení Ako vydrbať so systémom? a zároveň ich hlavným rečníkom.

Najnovšie príspevky od Miroslav Oros (pozri všetky)

4.7/5 - (13 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *